Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
herbata owocowa Owocowy napar PRO-TEST: Nr 4 (32) kwiecień 2004 herbata owocowa Owocowy napar Herbata owocowa jest smaczna, zazwyczaj zdrowsza od czarnej i bardziej orzeźwiająca. Dlatego kiedy chce nam się pić, warto sięgnąć właśnie po nią.
więcej
 Złoty napar - herbata PRO-TEST: Nr 3 (31) marzec 2004 Złoty napar - herbata Herbatę uprawia się w wielu krajach świata. To między innymi od kraju i regionu jej pochodzenia zależy, jaki smak, aromat i kolor będzie miał napar, który pijemy. Nie bez znaczenia jest też czas i rodzaj procesu fermentacji i suszenia. więcej
 Czarna tajemnica - kawa PRO-TEST: Nr 2 (30) luty 2004 Czarna tajemnica - kawa Zdrowa czy niezdrowa? Mimo że kawa należy do jednych z najlepiej zbadanych produktów żywnościowych, wciąż krąży wiele mitów na temat jej oddziaływania na zdrowie, a naukowcy co jakiś czas zaskakują nas jakąś nowoodkrytą właściwością czarnego naparu.
więcej
 Sharon - Mało znany owoc PRO-TEST: Nr 2 (18) luty 2003 Sharon - Mało znany owoc Sharon, zwany też persymonem lub kaki (Diaspyros kaki) rośnie na drzewach hebanowcach osiągających wysokość 8 m. Sam owoc przypomina wyglądem duże, pomarańczowe pomidory, ale za to smak ma dużo słodszy. Od dawna uprawiany jest w Chinach i Japonii, a obecnie również w Europie Południowej i Kalifornii.

Sharony jada się na surowo, suszone lub przetwarzane. Zawierają one więcej
PRO-TEST na Facebooku