Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Testy: Leki przeciwbólowe
Testy: Bez recepty Co wybrać na ból? PRO-TEST: Nr 11 (82) listopad 2008
 Leki przeciwbólowe Leki przeciwbólowe Bez recepty Co wybrać na ból?

Bez recepty

Co wybrać na ból?

Najlepiej w ogóle nie sięgać po środki farmakologiczne, więc gdy głowa albo brzuch bolą nas tylko trochę, po prostu to przeczekajmy. Kiedy jednak już wybieramy lek przeciwbólowy, kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, wiedzą i zaleceniami lekarza, a nie reklamą. Zawsze warto też zasięgnąć porady farmaceuty i koniecznie przestudiować ulotkę. Oto rodzaje leków na ból i kilka faktów na ich temat.

Kwas acetylosalicylowy
Znany jako Aspirin czy Polopiryna, jest najstarszym środkiem przeciwbólowym wprowadzonym do lecznictwa ponad 150 lat temu. Budową przypomina naturalny kwas salicylowy występujący w korze wierzby. Jego zaletą jest wszechstronne działanie: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Lek zalecany jest w bólach zębów, głowy, stawów, mięśni, nerwobólach i bólach reumatycznych. Wadą aspiryny jest zdolność do wywoływania podrażnień ściany żołądka oraz możliwość nasilenia objawów astmatycznych. Dlatego kwas acetylosalicylowy nie może być przyjmowany przez osoby chorujące na wrzody żołądka i dwunastnicy, astmę oskrzelową oraz przez dzieci do 12 roku życia. Niektóre z dostępnych w aptece leków, zawierających kwas acetylosalicylowy, zawierają substancje chroniące ścianę żołądka (np. Asprocol, Calcypiryna) lub specjalną otoczkę ulegającą rozpuszczeniu dopiero w jelitach, przez co nie podrażniają żołądka.

Przykłady leków z kwasem acetylosalicylowym:

  • Leki proste*: ASPIRIN, POLOPIRYNA S, UPSARIN
  • Leki zawierające substancje osłaniające żołądek: ASPROCOL
  • Leki w postaci tabletek dojelitowych: ASPIRIN PROTECT, BESTPIRIN, ENCOPIRIN, POLOPIRYNA tabletki dojelitowe
  • Leki złożone**: ALKA PRIM, ALKA SELTZER, ASCODAN, ASPIRIN C, ETOPIRYNA, POLOPIRYNA C
Paracetamol
Najpopularniejszy obecnie środek przeciwbólowy, który zawierają m.in. leki APAP i Codipar. W przeciwieństwie do aspiryny zapisywany jest osobom cierpiącym na wrzody, astmę oraz dzieciom do 12 roku życia. Jest skuteczny w bólach głowy, zębów, lecz niewiele pomoże w kolkach i bólach towarzyszących stanom zapalnym (np. grypie, przeziębieniu). Mimo że paracetamol uznawany jest za lek bezpieczny, jego stosowanie powinny ograniczyć osoby ze schorzeniami nerek, wątroby oraz nadużywające alkoholu.
Przykłady leków z paracetamolem:

  • Leki proste* dla dorosłych: ACENOL, APAP, CODIPAR, EFFERALGAN, PABITAN, PANADOL, TAZAMOL
  •  Leki proste* dla dzieci: CALPOL, PANADOL Baby&Infant
  • Leki złożone**: ACENOL cum COFFEINO, CEFALGIN, FERVEX, GRIPEX, GRIPPOSTAD, SARIDON, THOMAPYRIN
Ibuprofen i naproksen
Są dostępne w postaci leków takich jak: Ibuprom oraz Naproxen. Obie substancje cechuje najsilniejsze spośród leków dostępnych bez recepty działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego zalecane są jako skuteczne leki uśmierzające silne bóle, nerwobóle oraz bóle towarzyszące miesiączkowaniu. Nie powinny ich zażywać osoby z czynną chorobą wrzodową i cierpiące na astmę.
Przykłady leków z ibuprofenem i naproksenem:
Ibuprofen: IBUPROFEN, IBUPROM, NUROFEN, IBUM
Naproksen: NAPROXEN

Metamizol i aminofenazon
Uważane za najmniej bezpieczne. Pierwszy występuje w Pyralginie, drugi w Pyramidonum. Mimo że obie substancje są skuteczne w bólach różnego pochodzenia, zaleca się stosować je doraźnie i przez krótki czas. Znaczna toksyczność, zwłaszcza wobec szpiku kostnego, oraz podejrzenie o działanie rakotwórcze sprawiło, że w niektórych krajach wycofano stosowanie aminofenazonu w lecznictwie. Zarówno metamizol, jak i aminofenazon nie mogą być przyjmowane przez osoby z chorobami wątroby i nerek oraz przez kobiety w okresie klimakterium.
Przykłady leków z metamizolem i aminofenazonem:
Metamizol: PYRALGINUM, GARDAN P (lek złożony**)
Aminofenazon: ISALGIN, PYRAMIDONUM, VERAMID (lek złożony**)

* Lek prosty zawiera wyłącznie jedną substancję czynną
** Lek złożony zawiera poza główną substancją także inne substancje nasilające lub uzupełniające działanie tej głównej
Dodatki do artykułu Bez recepty Co wybrać na ból?
Firmy farmaceutyczne osiągają największe
PRO-TEST na Facebooku