Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Mało znany owoc Żurawina PRO-TEST: Nr 12 (39) grudzień 2004 Mało znany owoc Żurawina Żurawina (Oxycoccus) rośnie w klimacie umiarkowanym, również w Polsce. Ma czerwone, soczyste i bardzo kwaśne owoce, które doskonale nadają się na przetwory. Robi się z nich soki, dżemy, konfitury do pieczonych mięs, kisiele, galaretki.
więcej
 Kasztany - mało znany owoc PRO-TEST: Nr 10 (37) październik 2004 Kasztany - mało znany owoc Kasztany jadalne (Castanea sativa) pochodzą z Azji Mniejszej i Bałkanów. Uprawia się je w basenie Morza Śródziemnego. Popularne są we Francji, gdzie w pierwszych wiekach naszej ery były podstawowym produktem żywnościowym. Kasztanów używano tam nawet jako monet.
Kasztany jada się na surowo, gotowane lub pieczone. Świetnie pasują do dziczyzny. Przyrządza się z nich także desery. Dawniej z suchych kasztanów wytwarzano również mąkę więcej
Test napojów izotonicznych W pocie czoła PRO-TEST: Nr 7/8 (35) lipiec/sierpień 2004 Test napojów izotonicznych W pocie czoła Podczas dużego wysiłku fizycznego, w ciepły dzień, tracimy około litra potu na godzinę, a w ekstremalnych przypadkach - nawet ponad dwa, trzy litry. To prowadzi do odwodnienia organizmu i obniża zdolność do wysiłku. Może nawet zagrażać zdrowiu. Jak najskuteczniej uzupełniać te braki?

Co to jest napój izotoniczny?

więcej
herbata owocowa Owocowy napar PRO-TEST: Nr 4 (32) kwiecień 2004 herbata owocowa Owocowy napar Herbata owocowa jest smaczna, zazwyczaj zdrowsza od czarnej i bardziej orzeźwiająca. Dlatego kiedy chce nam się pić, warto sięgnąć właśnie po nią.
więcej
 Złoty napar - herbata PRO-TEST: Nr 3 (31) marzec 2004 Złoty napar - herbata Herbatę uprawia się w wielu krajach świata. To między innymi od kraju i regionu jej pochodzenia zależy, jaki smak, aromat i kolor będzie miał napar, który pijemy. Nie bez znaczenia jest też czas i rodzaj procesu fermentacji i suszenia. więcej