Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Mało znany owoc Daktyl PRO-TEST: Nr 3 (42) marzec 2005 Mało znany owoc Daktyl Daktyl (Phoenix dactylifera) rośnie na palmie uprawianej głównie w tropikach. To podłużne (Arabowie nazywają je "palcami światłości"), około ośmiocentymetrowe owoce z pestką. Ich skórka ma kolor żółty lub brązowoczerwony, a miąższ jest jasny i dość twardy.
więcej
Mało znany owoc Durian PRO-TEST: Nr 2 (41) luty 2005 Mało znany owoc Durian Durian (Durio zybethinus) to duży (ok. 3 kg) owoc o kolczastej, zielonobrązowej skórce, który pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej. Jego jadalny, słodki, kremowy, żółtawy miąższ zawiera nasiona o długości do 4 cm. na temat walorów sensorycznych duriana opinie są rozbieżne. Jedni uważają ten owoc za wielki przysmak. Innych odstrasza intensywny zapach jego skórki przypominający zgniłą cebulę więcej
Mało znany owoc Bataty PRO-TEST: Nr 1 (40) styczeń 2005 Mało znany owoc Bataty Bataty (Ipomoea batatas), zwane też słodkimi ziemniakami, pochodzą z Ameryki Środkowej, a uprawia się je w strefie międzyzwrotnikowej. Na płożących się łodygach wyrastają potężne podłużne bulwy, mogące ważyć nawet do 5 kg - to właśnie słodkie ziemniaki.
więcej
Mało znany owoc Żurawina PRO-TEST: Nr 12 (39) grudzień 2004 Mało znany owoc Żurawina Żurawina (Oxycoccus) rośnie w klimacie umiarkowanym, również w Polsce. Ma czerwone, soczyste i bardzo kwaśne owoce, które doskonale nadają się na przetwory. Robi się z nich soki, dżemy, konfitury do pieczonych mięs, kisiele, galaretki.
więcej
 Kasztany - mało znany owoc PRO-TEST: Nr 10 (37) październik 2004 Kasztany - mało znany owoc Kasztany jadalne (Castanea sativa) pochodzą z Azji Mniejszej i Bałkanów. Uprawia się je w basenie Morza Śródziemnego. Popularne są we Francji, gdzie w pierwszych wiekach naszej ery były podstawowym produktem żywnościowym. Kasztanów używano tam nawet jako monet.
Kasztany jada się na surowo, gotowane lub pieczone. Świetnie pasują do dziczyzny. Przyrządza się z nich także desery. Dawniej z suchych kasztanów wytwarzano również mąkę więcej
Test napojów izotonicznych W pocie czoła PRO-TEST: Nr 7/8 (35) lipiec/sierpień 2004 Test napojów izotonicznych W pocie czoła Podczas dużego wysiłku fizycznego, w ciepły dzień, tracimy około litra potu na godzinę, a w ekstremalnych przypadkach - nawet ponad dwa, trzy litry. To prowadzi do odwodnienia organizmu i obniża zdolność do wysiłku. Może nawet zagrażać zdrowiu. Jak najskuteczniej uzupełniać te braki?

Co to jest napój izotoniczny?

więcej