Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
 Złoty napar - herbata PRO-TEST: Nr 3 (31) marzec 2004 Złoty napar - herbata Herbatę uprawia się w wielu krajach świata. To między innymi od kraju i regionu jej pochodzenia zależy, jaki smak, aromat i kolor będzie miał napar, który pijemy. Nie bez znaczenia jest też czas i rodzaj procesu fermentacji i suszenia. więcej
 Czarna tajemnica - kawa PRO-TEST: Nr 2 (30) luty 2004 Czarna tajemnica - kawa Zdrowa czy niezdrowa? Mimo że kawa należy do jednych z najlepiej zbadanych produktów żywnościowych, wciąż krąży wiele mitów na temat jej oddziaływania na zdrowie, a naukowcy co jakiś czas zaskakują nas jakąś nowoodkrytą właściwością czarnego naparu.
więcej
 Sharon - Mało znany owoc PRO-TEST: Nr 2 (18) luty 2003 Sharon - Mało znany owoc Sharon, zwany też persymonem lub kaki (Diaspyros kaki) rośnie na drzewach hebanowcach osiągających wysokość 8 m. Sam owoc przypomina wyglądem duże, pomarańczowe pomidory, ale za to smak ma dużo słodszy. Od dawna uprawiany jest w Chinach i Japonii, a obecnie również w Europie Południowej i Kalifornii.

Sharony jada się na surowo, suszone lub przetwarzane. Zawierają one więcej
 Awokado - Mało znany PRO-TEST: Nr 11 (15) listopad 2002 Awokado - Mało znany Awokado, czyli smaczliwka właściwa (Persea americana) to wiecznie zielone drzewo pochodzące z Ameryki Łacińskiej. Uprawia się je w obszarach tropikalnych. Pożywne owoce awokado (które w istocie jest warzywem) mają kształt gruszki, zielony kolor i jako jedyne na świecie zawierają tłuszcze.
Awokado, a ściślej jego zielonkawobiały miąższ o mazistej konsystencji, jada się głównie więcej