Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Porady konsumenckie
Udostepnij
Artykuły: Ty też masz coś do powiedzenia, czyli ogólne warunki umowy sprzedaży PRO-TEST: Nr 1 (106) styczeń 2011
 Porady konsumenckie Porady konsumenckie Ty też masz coś do powiedzenia, czyli ogólne warunki umowy sprzedaży Kiedy coś kupujesz lub korzystasz z jakiejś usługi, zazwyczaj to sprzedawca narzuca ci większość ogólnych warunków umowy sprzedaży. Ale – uwaga – ty też masz tu coś do powiedzenia.

Pewne elementy umowy sprzedaży zależą od obopólnej zgody – twojej i sprzedawcy. Chodzi na przykład o cenę (zawsze, możesz się targować, nawet w supermarkecie) czy termin dostawy. Ale powinieneś zawsze poświęcić czas na przeczytanie zapisów drobnym drukiem, żeby mieć pewność, iż ogólne warunki sprzedaży, takie jak na przykład metoda płatności, na pewno ci odpowiadają. Wielu sprzedawców nie pozostawia wyboru w kwestii warunków ogólnych i od momentu podpisania umowy, stajesz się nimi związany, chyba że zanim podpisałeś, udało ci się wynegocjować inne warunki.

Czy masz możliwość zakwestionowania ogólnych warunków umowy?

W razie wystąpienia problemu, stosuje się ogólne warunki umowy. Te ogólne warunki to klauzule kontraktowe, określające prawa i obowiązki obu stron umowy. Uwaga: Jeżeli przed podpisaniem umowy nie przeczytałeś ogólnych warunków, nie będziesz mógł się od nich odwołać w razie wystąpienia problemu, chyba że okażą się one sprzeczne z prawem polskim.

Reguły, które muszą spełniać ogólne warunki umowy, aby mieć moc prawną

 • Sprzedawca powinien zwrócić twoją uwagę na ogólne warunki umowy.
  Zanim zostaniesz poproszony o podpisanie umowy, powinieneś najpierw przeczytać dokładnie jej warunki, a szczególnie fragmenty zapisane drobnym drukiem.
 • Musisz świadomie zaakceptować warunki umowy.
  Sprzedawca nie może próbować zataić przed tobą żadnych warunków i ustaleń umowy.
 • Warunki umowy nie mogą ograniczać gwarantowanej prawnie ochrony konsumenckiej.
  Warunki ogólne nie mogą znosić lub ograniczać obowiązujących postanowień prawa polskiego, chroniących konsumentów.

 • Warunki umowy pozbawione mocy prawnej

  Jeżeli umowa narusza lub znosi przysługujące ci prawa konsumenckie, może być nielegalna i nie mieć względem ciebie mocy prawnej.

  Źródło: Dolceta