Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Mało znany owoc
Udostepnij
Artykuły: Chlebowiec PRO-TEST: Nr 12 (116) grudzień 2011
 Mało znany owoc Mało znany owoc Chlebowiec Chlebowiec (Artocarpus heterophyllus) to drzewo pochodzące z tropikalnej Azji. Ma ogromne skórzaste liście oraz owalne owoce osiągające nawet metr długości i ważące 10-40 kg. Pod twardą, żółtą lub zieloną skórką znajdziemy liczne owoce wielkości winogron, a w nich z kolei mniejsze pestki. Miąższ nie należy do soczystych, ani słodkich. W smaku przypomina trochę figi oraz chleb, można też wyczuć delikatny posmak miodu. Owoce chlebowca niezbyt przyjemnie pachną.
Chlebowiec zawiera dużo potasu, wapnia i fosforu. Niedojrzałe owoce są zielone, a dojrzałe stają się miękkie. Można je wtedy przechowywać jeszcze kilka dni w lodówce.
Twardą skórkę trzeba usunąć ostrym nożem. Jadalny jest tylko miąższ chlebowca oraz nasiona, które jednak najpierw trzeba ugotować, usmażyć lub upiec. Miąższ wykorzystuje się między innymi do wyrobu mąki.
Pieczony krem chlebowcowy
Składniki: Owoc chlebowca, 20 g masła, sól, pieprz, 100 ml mleka, jajko
Sposób przyrządzania: Gotować w wodzie chlebowiec w skórce przez około 30 minut, aż zmięknie. Następnie ostudzić i obrać owoc. Ugnieść na jednolitą masę wraz z masłem, solą i pieprzem. Powoli dodawać mleko i jajko. Dobrze ubić, po czym masę włożyć do żaroodpornego naczynia i piec w 180oC do czasu, aż wierzch się zarumieni.