Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Mało znana roślina
Udostepnij
Artykuły: Chrzan PRO-TEST: Nr 5 (121) maj 2012
 Mało znana roślina Mało znana roślina Chrzan Chrzan (Armoracia rusticana) za sprawą zawartych w nim w dużych ilościach olejków eterycznych i substancji działających częściowo tak, jak antybiotyk, stał się powszechnie używaną przyprawą, stosowaną też w celach leczniczych. Ojczyzną chrzanu są wschodnie i południowe tereny Europy. Dziko chrzan rośnie na stepach Rosji i Ukrainy, ale spotkać go można też na polskich łąkach. Chrzan, dla jego jasnobrązowego, mięsistego i aromatycznego korzenia, uprawia się w całej Europie, w Azji i Ameryce Północnej.
Korzeń chrzanu można przechowywać w lodówce nawet do 12 miesięcy i nie straci on swojego aromatu.
Chrzan zawiera dużo wapnia, potasu, magnezu, fosforu i żelaza oraz witaminy C i z grupy B. 100 g chrzanu to 75 kcal. Ta ostra przyprawa pobudza apetyt, przyspiesza trawienie, poprawia krążenie krwi i obniża ciśnienie. Pomaga też na dolegliwości reumatyczne i astmatyczne.

Sos chrzanowo-śmietanowy
Składniki: 100 g śmietany, łyżeczka soku z cytryny, 20 g chrzanu, ½ łyżeczki cukru, sól

Sposób przygotowywania: Ubić śmietanę na sztywno. Chrzan wymieszać z sokiem z cytryny, a następnie zmieszać ze śmietaną. Dodać cukier i szczyptę soli. Sos chrzanowo-śmietanowy trzeba przygotowywać tuż przed zjedzeniem, w przeciwnym wypadku należy przechowywać go w lodówce. Idealnie pasuje jako dodatek do mięs na zimno, łososia i innych ryb.