Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Naziemna telewizja cyfrowa
Udostepnij
Artykuły: Pożegnanie z telewizją analogową PRO-TEST: Nr 11 (127) listopad 2012
 Naziemna telewizja cyfrowa Naziemna telewizja cyfrowa Pożegnanie z telewizją analogową

Wszyscy oglądający telewizję w odbiornikach analogowych muszą wymienić sprzęt RTV na nowy albo zamontować specjalny dekoder, o ile nadal chcą oglądać swoje ulubione programy. Tymczasem prawie połowa Polaków nie zna planów rządu związanych z cyfryzacją.

 

Właśnie rozpoczął się proces pożegnania z tradycyjnym, analogowym sposobem odbierania telewizji. Jak na razie sygnał telewizji analogowej wyłączono w województwie lubuskim. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej zostanie on zastąpiony naziemnym sygnałem cyfrowym w całej Polsce. To oznacza, że telewizory tej części Polaków, którzy wciąż korzystają z odbiorników analogowych, nieprzystosowanych do odbioru telewizji cyfrowej, przestaną działać. Rozwiązaniem jest kupno specjalnego dekodera STB do odbioru cyfrowego sygnału telewizji naziemnej albo nowego telewizora przystosowanego do takiej telewizji. Musi on być zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4.

 

Na nowy telewizor, który pozwoli oglądać telewizję po zmianie systemu nadawania, wydamy od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dekoder to wydatek rzędu ponad 100 zł.

 

Cyfrowa przyszłość

 

Dzisiaj telewizja w wersji cyfrowej oglądana jest już w domach wielu milionów Polaków, którzy korzystają z usług jednej z platform cyfrowych albo odbierają sygnał cyfrowy za pośrednictwem sieci kablowych. Ale najpóźniej w lipcu 2013 roku na sygnał cyfrowy przełączy się cała Polska.

 

Tymczasem tylko 23% Polaków przyznaje, że ma pojęcie, na czym polega rządowy plan cyfryzacji kraju. Jednocześnie prawie połowa społeczeństwa nie wie, co rząd planuje w tym obszarze – wynika z raportu On Board PR i Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Jak pokazują wyniki badania, im młodszy wiek respondentów, tym wiedza na temat planów rządu zmniejsza się. Wśród osób w wieku 15-24 lata jedynie 10% ankietowanych wie o planie i jego założeniach. Wiedza ta wzrasta wraz z wiekiem ankietowanych. U osób powyżej 45. roku życia wynosi już 30%.

 

Gdzie, kiedy i po co?

 

Naziemna telewizja cyfrowa pojawia się w Polsce w wyniku przyjęcia przez nasz kraj zobowiązania w sprawie przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe. Podobne zobowiązanie przyjęły wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Proces przejścia najwcześniej zakończył się między innymi w Finlandii, Holandii i Szwecji. Większość państw członkowskich wyłączyła sygnał analogowy między rokiem 2010 a 2012.

 

A po co te zmiany? Otóż mają one wile zalet dla nas, widzów. Przede wszystkim telewizja cyfrowa daje możliwość odbierania dużo większej liczby programów od analogowej. Poza tym jakość obrazu i dźwięku jest lepsza, zwłaszcza dzięki wprowadzeniu telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV).