Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Oznakowanie urządzeń elektrycznych
Udostepnij
Artykuły: Efektywność energetyczna na wszystkich urządzeniach PRO-TEST: Nr 2 (130) luty 2013
 Oznakowanie urządzeń elektrycznych Oznakowanie urządzeń elektrycznych Efektywność energetyczna na wszystkich urządzeniach

Od dziś na wszystkich sprzedawanych w Polsce sprzętach elektrycznych musi znajdować się informacja o efektywności energetycznej.

 

Etykiety, pozwalające konsumentom porównać wydajność urządzeń oraz wybrać te najbardziej efektywne pod względem zużycia energii, wody czy detergentów są stosowane od połowy lat dziewięćdziesiątych. Do tej pory musiały być umieszczone jedynie na sprzęcie gospodarstwa domowego. Nowe przepisy rozszerzają ten obowiązek na wszystkie produkty wykorzystujące energię.

 

Ile prądu?

 

Producenci oraz importerzy będą musieli dołączyć do produktów oferowanych sprzedawcom lub konsumentom etykiety określające klasę efektywności energetycznej oraz zużycie innych podstawowych zasobów (np. woda, detergenty) przez to urządzenie. Dane te powinny znaleźć się także w karcie produktu dostarczanej wraz ze sprzedawanym urządzeniem oraz w dokumentacji technicznej, którą przedsiębiorcy mają obowiązek przechowywać.

 

Na sprzedawców nowe prawo nakłada obowiązek informowania konsumentów o efektywności energetycznej oferowanego sprzętu. Dane te powinny być widoczne dla kupującego w chwili podjęcia decyzji zakupowej. Dotyczy to zarówno sklepów tradycyjnych, jak i internetowych.

 

Wzory etykiet i wymagania dotyczące zawartości dokumentacji technicznej i kart produktu określają akty prawne Komisji Europejskiej, które obowiązują bezpośrednio w Polsce.

 

Energetyczne reklamy

 

Producenci, importerzy oraz sklepy oferujące produkty wykorzystujące energię mają obowiązek udostępniania konsumentom informacji o klasie efektywności energetycznej także we wszystkich materiałach promocyjnych. Dane te powinny się znaleźć zarówno w instrukcjach, broszurach, ulotkach, katalogach, jak i w reklamach radiowych i telewizyjnych oraz w internecie.

 

Nowe zasady oznakowania wprowadza ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię, która dostosowuje przepisy krajowe do obecnie obowiązujących wymagań w Unii Europejskiej.