Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Test radioodbiorników samochodowych
Udostepnij
Artykuły: Nie tylko do słuchania PRO-TEST: Nr 10 (81) październik 2008
 Test radioodbiorników samochodowych Test radioodbiorników samochodowych Nie tylko do słuchania Dawniej radio samochodowe służyło po prostu do puszczania muzyki podczas jazdy. Później potrafiło już odtwarzać płyty CD. Możliwości dzisiejszych radioodbiorników samochodowych wykraczają daleko poza funkcje związane wyłącznie z muzyką.

Co jeszcze potrafią nowoczesne radia samochodowe? I które warte jest wydanych na nie pieniędzy?

Odkąd na świecie pojawiła się muzyka w formacie cyfrowym, zaczęła zmieniać się i technologia tworzenia radioodbiorników samochodowych, dając miłośnikom muzyki i doskonałego dźwięku coraz więcej przyjemności podczas jazdy. Ale na tym nie koniec zmian: teraz radia oferują nam możliwość zapisu danych na dysku twardym wbudowanym w niektóre modele, odtwarzania muzyki z empetrójki oraz dostęp do jej archiwum, odbierania rozmów z telefonów komórkowych czy w końcu nawigacji satelitarnej. Przed zakupem sprawdźmy, jakie technologie wykorzystano w wybranym przez nas modelu i co tak naprawdę radio to potrafi.

Bluetooth

Dzięki funkcji Bluetooth radio może współpracować z telefonem komórkowym. Co to oznacza dla kierowcy? Bardzo dużo, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Kierowca może bowiem pozostawić swój telefon w kieszeni lub torebce i, trzymając ręce na kierownicy, odbierać rozmowy przychodzące. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych instalacji, przewodów, ani zestawów słuchawkowych. Ale na tym nie koniec: na wyświetlaczu radia może pojawiać się także numer, który do nas dzwoni, a ponadto spis telefonów i parę innych informacji z naszej komórki. Bluetooth w radiu zapewnia także bezprzewodowy transfer muzyki z odtwarzacza MP3. Pioneer DEH 600BT, Sony MEX-BT2600 i JVC KD-BT11 – te modele z testu wyposażono w funkcję Bluetooth.

USB

Złącze USB umożliwia podłączanie do radia samochodowego odtwarzacza MP3 albo po prostu przenośnej pamięci USB. Radio znajdzie i odtworzy z tych urządzeń wybrany przez nas utwór. Ułatwi to wyświetlana na ekranie playlista. W naszym teście wejście USB mają modele Alpine oraz JVC KD-G351.

Karty pamięci

sony MEX-BT2600W niektórych radiach można stosować karty pamięci typu MMC lub SD. Kartę wkładamy w specjalny otwór, a odbiornik odczytuje i odtwarza z niej zapisane utwory. Ich tytuły mogą pojawiać się na wyświetlaczu radia.

iPod

Niektóre modele radioodbiorników samochodowych można połączyć bezpośrednio z iPodem (w teście to Alpine i JVC KD-BT11). Pliki z iPoda mogą być wtedy wyświetlane przez radio oraz oczywiście odtwarzane. Za pomocą kabla USB można do części modeli podłączać i inne przenośne odtwarzacze MP3, nie tylko firmy Apple.

Dodatki do artykułu Przedstawiamy radia samochodowe z testu wykonanego przez holenderską organizację konsumencką Consumentenbond oraz ich oceny
Fabryczne czy ze sklepu?