Dzień Dziecka za pasem. Pora wybrać prezent dla malucha… Ale nawet nie spodziewasz się, jak łatwo trafić w sklepie na zabawkę zagrażająca bezpieczeństwu dziecka! Dowodzą tego kolejne testy i kontrole zabawek.
Szkodliwe substancje w farbach, którymi pomalowane są zabawki, sklejce, sznurkach i innych elementach wykryło laboratorium w ostatnim teście, który opublikowaliśmy. To już kolejne badania potwierdzające ryzyko, jakie stwarzają zabawki. Tymczasem to właśnie one, jako przedmioty przeznaczone dla najmniejszych i najbardziej delikatnych konsumentów, powinny być przede wszystkim bezpieczne.
Dmuchanie na zimne
Zabawki dostępne na naszym rynku są stale kontrolowane przez Inspekcję Handlową. Od początku 2013 r. do końca pierwszego kwartału 2014 r. jej kontrolerzy sprawdzili 4124 zabawki. Ocenili między innymi, czy na każdej znajduje się obowiązkowy znak CE oraz czy dołączone są ostrzeżenia i wymagane instrukcje obsługi. W laboratorium zbadano także sposób wykonania, emisję hałasu, a także, czy zastosowane przez producenta materiały nie zawierają niedozwolonych substancji. Co się okazało?
Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło nieprawidłowości w oznakowaniu i dołączonej dokumentacji – ponad 40%. Przedsiębiorcy często boją się, że ich zabawki mogą nie spełniać obowiązujących wymogów i zabezpieczają się przed kontrolą niejako na wyrost. W blisko 10% przypadków jako nieodpowiednie dla dzieci poniżej trzeciego roku życia oznaczali oni zabawki przeznaczone dla maluchów w tym wieku (np. pluszowe misie). Równie często pojawiały się ostrzeżenia przed nieistniejącym ryzykiem, na przykład o małych elementach, których zabawka nie zawierała.
Szkodliwe substancje
Pod względem wad konstrukcyjnych oraz występowania niedozwolonych substancji Inspekcja Handlowa zbadała 742 zabawki kwestionując 218 (29,3%). Przykłady stwierdzonych nieprawidłowości to zbyt duży hałas, za małe elementy, które dziecko może łatwo połknąć, zbyt długie linki, które grożą zaplątaniem się dziecka oraz zbyt łatwy dostęp do baterii.
Przekroczenie dopuszczalnej zawartości szkodliwych ftalanów badacze stwierdzili w 71 z 287 sprawdzonych zabawek (24,7%) – na przykład w lalkach oraz figurkach. Substancje te służące do zmiękczania części plastikowych są dozwolone w stężeniu nie wyższym niż 0,1% w stosunku do masy materiału. W przeciwnym wypadku mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną dziecka.
Kupujesz zabawkę? Oto 5 praktycznych porad
Czytaj więcej
Toksyczne zabawki – test drewnianych zabawek
Alarm w pokoju dziecięcym – 50 zabawek w teście
Sprawdź, co je twoje dziecko – produkty śniadaniowy dla dzieci pod lupą