Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Mało znana roślina
Udostepnij
Artykuły: Ciecierzyca PRO-TEST: Nr 3 (153) marzec 2015
 Mało znana roślina Mało znana roślina Ciecierzyca Ciecierzyca, zwana też cieciorką lub grochem włoskim, to prawdziwa skarbnica zdrowych składników i ogromne pole do popisu dla gotujących w fantazją.

Ciecierzyca (Cicer arietinum) jest krewną bobu. Ta jednoroczna roślina pochodzi z zachodniej Azji. Nie rośnie dziko – jest wyłącznie uprawiana. Z wyrastających w strąkach nasion przypominających kształtem groch można wyczarować zarówno dania słodkie, jak i wytrawne. Od wieków jest bardzo popularnym pokarmem w basenie Morza Śródziemnego.

Ciecierzyca jest bogatym źródłem białka: w 100 g ugotowanej cieciorki jest go blisko 9 g. Ponadto zawiera dużo magnezu, potasu, wapnia, żelaza, witamin z grupy B i kwasu foliowego. Ma właściwości obniżające poziom złego cholesterolu i obniża ciśnienie krwi. Dzięki zawartości błonnik usprawnia trawienie i świetnie nadaje się dla osób chcących schudnąć.

Najsłynniejszą chyba potrawą z cieciorki jest popularny w kuchni żydowskiej i arabskiej humus, czyli pasta z ciecierzycy, sezamu, czosnku, cytryny i oliwy. Ale cieciorkę można też jeść jako dodatek do obiadu, w zupach, w postaci pieczonych chrupek czy w końcu jako składnik zdrowych deserów.

Surową ciecierzycę należy najpierw namoczyć (najlepiej przez 12 godzin), a następnie gotować co najmniej przez godzinę.

Zdrowy deser: Kulki kakaowe i kokosowe z ciecierzycy

Składniki: 1 szklanka ugotowanej ciecierzycy, ½ szklanki namoczonych suszonych owoców: daktyli, rodzynek i żurawiny, 1 łyżeczka dowolnego mleka, wiórki kokosowe do obtoczenia, 3 łyżeczki gorzkiego kakao oraz nieco więcej do obtoczenia

Sposób przyrządzania: W blenderze zmiksuj ciecierzycę z suszonymi owocami i mlekiem. Z połowy uzyskanej masy formuj kulki i obtaczaj je w wiórkach kokosowych. Do drugiej połowy masy dodaj 3 łyżeczki kakao i ponownie zblenduj. Uformuj kulki i obtocz w pozostałym kakao. Włóż do lodówki na co najmniej dwie godziny.