Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Fajerwerki
Udostepnij
Artykuły: Zanim wystrzelisz w Sylwestra PRO-TEST: Nr 1 (173) styczeń 2017
 Fajerwerki Fajerwerki Zanim wystrzelisz w Sylwestra

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie służą rozrywce i są powszechnie dostępne. Zawierają jednak materiały wybuchowe. Przypominamy, jak kupować i używać fajerwerków.

 

Co roku w Sylwestra na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset wypadków wynikających z niewłaściwego użytkowania fajerwerków. Efekt? Poparzenia, zranienia, pożary, a nawet wypadki śmiertelne. Jak pokazują statystyki, ofiarami są głównie mężczyźni w wieku 19-50 lat. Jak używać fajerwerków bezpiecznie?

 

Ostrożność ponad wszystko

 

Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Oto najważniejsze zasady korzystania z fajerwerków:

 

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

 

 1. Obudowa nie ma żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

 

UŻYWASZ – pamiętaj:

 

 1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne akty, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową.
 2. Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
 3. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
 4. Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się przeszkody, np. drzewa lub linie energetyczne.
 1. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś Policji.
 2. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.

 

Bezpieczeństwo fajerwerków

 

Bezpieczeństwo rynku fajerwerków monitoruje w Polsce Inspekcja Handlowa i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ramach europejskiego projektu kontrolnego Joint Action Fireworks, w którym oprócz Polski uczestniczy dziewięć państw, przebadano 25 próbek fajerwerków pobranych w Polsce. Zakwestionowano 60% badanych wyrobów, między innymi z powodu zbyt dużego hałasu (co może powodować czasowe lub trwałe uszkodzenie słuchu), za krótkiego czasu od podpalenia lontu do odpalenia ładunku (co może powodować poparzenia lub urazy kończyn i wzroku) czy niestabilności (co może stanowić zagrożenie poparzeniem lub zranieniem osób postronnych). Natomiast w przypadku petard błyskowych niezgodności stwierdzono we wszystkich zbadanych wyrobach.