Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Co na ukąszenie
Udostepnij
Artykuły: Domowe sposoby na ugryzienia owadów PRO-TEST: Nr 5 (199) maj 2019
 Co na ukąszenie Co na ukąszenie Domowe sposoby na ugryzienia owadów

Komary, meszki, kleszcze, pszczoły, szerszenie – te owady potrafią porządnie uprzykrzyć pobyt na łonie natury. Co stosować na ugryzienia owadów? W sklepach i aptekach mamy duży wybór specyfików na ukąszenia. Ale są też sprawdzone domowe sposoby.

 

Sposoby na komary

 

To nie źródła światła przyciągają komary, jak powszechnie się sądzi, a wydychany przez nas dwutlenek węgla oraz zapach potu. Gryzą tylko samice komarów. Białka, które wysysają wraz z naszą krwią, potrzebne są im do składania jajeczek. Choć ich ukłucia nie są szkodliwe, mogą bardzo swędzieć. Niemniej jednak podstawowa zasada brzmi: nie wolno rozdrapywać ukłutych miejsc. Możesz je co najwyżej posmarować jodyną lub płynnym amoniakiem. Swędzenie doskonale uśmierza również żel Fenistil, którym miejsce ukąszenia należy posmarować od razu. Na większe obrzmienia dobrze jest zrobić okład z płynu Burowa lub z papki z surowych tartych ziemniaków. Jeżeli skórę natrzesz sokiem z cytryny lub olejkiem z wanilii, komary w ogóle będą cię unikać.

 

Sposoby na meszki

 

Meszki, choć mniejsze od komarów, tną mocniej i bardziej boleśnie, pozostawiając większą opuchliznę. Jeśli nie chcesz, by cię dopadły, natrzyj skórę zwykłą esencją waniliową – aromatem używanym do ciast. Owady odstrasza też lawenda. Warto więc posadzić ją w ogrodzie lub ustawić na parapecie, a skórę smarować olejkiem lawendowym.

 

Sposoby na pszczoły

 

Ukąszenie pszczoły jest już nieco bardziej bolesne. Przede wszystkim należy usunąć żądło. Aby zmniejszyć obrzęk, nasmaruj miejsce ukąszenia sodą oczyszczoną wymieszaną z odrobiną wody. Świetnie działa też inny domowy sposób: nałożenie na ukąszoną skórę czosnku wyciśniętego przez praskę. Czosnek ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi ból i zmniejsza obrzęk Jeśli opuchlizna jest już większa, wypróbuj okłady z płynu Burowa lub z papki z surowych tartych ziemniaków.

 

Sposoby na szerszenie

 

Te owady są dość niebezpieczne. Wciąż pokutuje przekonanie, że po ukąszeniu przez szerszenia trzeba wyssać jad z miejsca ukłucia. To jednak nieprawda. Próba wyssania jadu może wręcz pogorszyć sytuację i spowodować większą opuchliznę, ponieważ zasysanie zwiększa ukrwienie w tym miejscu na skórze. Tymczasem w przypadku ukąszenia należy obkurczyć naczynia krwionośne, żeby uniemożliwić rozprzestrzenianie się jadu do innych tanek. W tym celu najlepiej przyłożyć zimny okład – wystarczy z tego, co mamy pod ręką, choćby mrożonki wyjętej z zamrażalnika lub butelki zimnej wody. Ukąszone miejsce należy posmarować octem lub nałożyć okład z sodą oczyszczoną. Jeśli to nie pomoże, najlepiej udać się do lekarza.

 

Sposoby na kleszcze

 

Kleszcze są nosicielami groźnych chorób: boreliozy i zapalenia opon mózgowych. Niestety kleszczy jest teraz więcej niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto kleszcze zamieszkują nie tylko lasów, jak sądzą niektórzy, ale też miejskie parki i nasze ogrody. Przed wyjściem w takie miejsca, najlepiej posmarować się preparatem odstraszającym kleszcze i ochronić całe ciało (łącznie z głową) ubraniem. Dobrze, jeśli ubranie jest jasne. To ułatwi ci dostrzeżenie na nim kleszcza. Po powrocie do domu wytrzep się i dokładnie sprawdź, czy gdzieś w ciało nie wkłuł się kleszcz. Najlepiej weź prysznic. Jeśli znajdziesz kleszcza wbitego w skórę, usuń go jak najszybciej za pomocą pęsety, po prostu pociągając go szybkim ruchem w górę. Uważaj, by nie wycisnąć jego zawartości do ciała. Miejsce po wyciągnięciu kleszcza zdezynfekuj i obserwuj przez kolejne 30 dni, czy nie powstaje rumień. Uwaga! Rumień może pojawić się też w każdym innym miejscu na ciele. To objaw boreliozy. Na tym etapie łatwo ją wyleczyć antybiotykami, ale niestety rumień nie zawsze się pojawia i borelioza może dać znać o sobie dopiero po latach. Psa też chroń przez kleszczami – możesz użyć preparatu dla zwierząt lub specjalnej obroży przeciwkleszczowej.