Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Dobrze znane warzywo
Udostepnij
Artykuły: Marchewka PRO-TEST: Nr 9 (202) wrzesień 2019
 Dobrze znane warzywo Dobrze znane warzywo Marchewka Zwykła marchewka jest jednym z najzdrowszych warzyw na świecie. Oto dlaczego warto ją jeść…

Polacy jedzą dużo marchwi. To – zaraz po pomidorach – nasze drugie najulubieńsze warzywo. Nic dziwnego, marchewki są smaczne, można przyrządzać je na różne spo>soby, są tanie i… wyjątkowo zdrowe.

Długa droga marchewki

Pospolita u nas dzisiaj marchewka kiedyś wcale nie była w Polsce znana. Przybyła do nas z Bliskiego Wschodu, przez Hiszpanię prawdopodobnie w XII wieku.

Pierwsza marchewka nie przypominała tego pomarańczowego słodkiego warzywa, które znamy dzisiaj. Była fioletowa, mała i… gorzka. Dopiero z upływem czasu udało się stworzyć większe i smaczniejsze odmiany marchwi. Również pomarańczowy kolor marchewka zyskała znacznie później. W międzyczasie była też biała i żółta. Co ciekawe, dzisiaj powraca się do tworzenia różnych kolorystycznych odmian marchewki – można kupić nie tylko pomarańczowe, ale i białe, żółte czy fioletowe.

Chrupiące zdrowie

Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie odmiany marchwi są bardzo zdrowe. Marchewka jest bogata w beta-karoten, czyli prowitaminę A. To związek należący do karotenoidów – czerwonych, pomarańczowych i żółtych barwników występujących w roślinach. Znany jest przede wszystkim z tego, że przyspiesza opalanie. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej jego cennych właściwości. Jeśli jesz dużo marchewki, dbasz o swój wzrok, wzmacniasz odporność oraz poprawiasz wygląd skóry. Ponadto beta-karoten to przeciwutleniacz, a więc chroni nas przed rakiem.

Wśród witamin, jakie znajdziemy w marchewce, są też witaminy: B, C, D i E. Zaś marchew fioletowa to bogactwo antocyjanów – barwnika roślinnego, który także jest przeciwutleniaczem.

Jak ją jeść?

Najsmaczniejsza jest młoda marchewka. Czuć w niej nuty ziołowe, orzechowe i kwiatowe. Za ten aromat marchwi odpowiada aż 20 różnych substancji.

Marchewka ma przeróżne zastosowania w kuchni: od tradycyjnej surówki z jabłkiem, przez azjatyckie dania z sosem sojowym i sezamem po smaki śródziemnomorskie z dodatkiem czosnku i ziół. Surowa, gotowana, pieczona – marchewka smakuje pod każdą postacią. A jeśli spożywasz ją z dodatkiem tłuszczu, lepiej przyswoisz witaminę A.