Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Mało znana przyprawa
Udostepnij
Artykuły: Kurkuma PRO-TEST: Nr 4 (209) kwiecień 2020
 Mało znana przyprawa Mało znana przyprawa Kurkuma Kurkuma słynie z intensywnie żółtego koloru, który pięknie zabarwia potrawy, przy okazji nadając im wspaniały smak i aromat kojarzony głównie z potrawami kuchni azjatyckiej. Ale kurkuma to nie tylko kolor i aromat. Zobacz, za co przede wszystkim warto ją pokochać!

Kurkuma (Curcuma longa) inaczej zwana ostryżem długim lub szafranem indyjskim jest rośliną bylinową spokrewnioną z imbirem. Pochodzi z Azji, gdzie była znana już 600 lat p.n.e. Podobnie jak w przypadku imbiru jadamy jej kłącza. W sklepach są dostępne coraz powszechniej, jednak wciąż najczęstszą postacią kurkumy, jaką możesz kupić, jest sproszkowana przyprawa. A dlaczego warto ją stosować w kuchni?

Niezwykła przyprawa

Kurkuma ma niezwykłe właściwości prozdrowotne. Odpowiada za to kurkumina – jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. To właśnie ten związek czyni z kurkumy wyjątkowo cenny składnik diety. Dzięki niemu kurkuma ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka i zapobiega chorobie Alzheimera. Ma też korzystny wpływ na układ trawienny, skórę i łagodzi dolegliwości bólowe.

Nierozłączny duet: kurkuma + pieprz

Ale – uwaga – kurkumina ma to do siebie, że jest słabo wchłaniana przez nasz organizm. Na szczęście jest na to sposób: kurkumę jedz zawsze w towarzystwie pieprzu. Dlaczego? Piperyna, czyli składnik pieprzu odpowiadający za jego ostry smak, wspomaga wchłanianie kurkuminy. Dzięki niej do krwiobiegu przedostanie się aż o 2000% więcej kurkuminy, na czym niewątpliwie skorzysta twoje zdrowie.

Do czego dodawać kurkumę?

Aby korzystać z dobrodziejstw kurkumy, dodawaj ją do wszelkich możliwych potraw. Pasuje do dań kuchni azjatyckiej, ale też do zwykłego ryżu. Kawałek kurkumy możesz też dorzucić do zielonego (czy w tym przypadku raczej żółtego) koktajlu, a nawet zastosować w deserach.

Więcej pomysłów na użycie kurkumy w kuchni znajdziesz w książce "Dieta bez diety. Przepisy".