Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Nowe etykiety energetyczne
Udostepnij
Artykuły: Etykieta bez plusów PRO-TEST: Nr 3 (219) marzec 2021
 Nowe etykiety energetyczne Nowe etykiety energetyczne Etykieta bez plusów W marcu znane i ułatwiające życie konsumentom etykiety energetyczne na sprzętach AGD i RTV ulegają zmianom. Teraz rozpoznanie najważniejszych cech urządzeń będzie jeszcze prostsze.

Jak głośna jest lodówka? Ile wody zużyje pralka? Te informacje znajdziesz na nowych etykietach energetycznych zamieszczanych na sprzęcie AGD i RTV. Pojawią się na nich nowe piktogramy i wprowadzone zostaną kody QR. Znikają zaś plusy – sprzęt będzie oznaczany po prostu literami od A do G.

Zmiany już się zaczęły

Etykiety energetyczne znane są konsumentom od połowy lat 90. XX wieku. Informują o podstawowych parametrach technicznych sprzętów gospodarstwa domowego i pozwalają w łatwy i szybki sposób porównać właściwości dostępnych na rynku produktów tego samego typu. Przyznasz, że są one pomocne w dokonaniu najlepszego wyboru w sklepie. Dzięki informacjom umieszczonym na etykietach jeszcze przed zakupem można obliczyć na przykład ile dane urządzenie zużyje prądu czy wody. Etykieta jest identyczna w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Nowe etykiety na początek – już 1. marca 2021 r. – pojawiły się na początek na takich produktach jak: telewizory i monitory cyfrowe, pralki i pralko-suszarki, urządzenia chłodnicze oraz zmywarki do naczyń. Z kolei od 1 września 2021 r. wejdzie również w życie zmieniona skala i wzory nowych etykiet na źródłach światła, czyli żarówkach.

Gdzie szukać etykiety?

Sprzedawcy mają obowiązek umieszczania nowych etykiet energetycznych na eksponowanych urządzeniach, a producenci – dołączania ich do produktów. Klasa efektywności energetycznej powinna być także widoczna podczas zakupów online (uwidoczniona w pobliżu ceny) i czytelna.

Dodatki do artykułu Zobacz nową etykietę!