Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Dobrze znany owoc
Udostepnij
Artykuły: Truskawki PRO-TEST: Nr 6 (222) czerwiec 2021
 Dobrze znany owoc Dobrze znany owoc Truskawki Na czerwiec czekamy między innymi za względu na truskawki. W krótkim sezonie na te soczyste i aromatyczne owoce możemy delektować się aż 2000 ich odmian.

Truskawki (fragaria vesca) są delikatne, więc niestety szybko się psują i tracą swój aromat. Dlatego najlepiej zjeść je zaraz po zerwaniu, a najpóźniej po dwóch dniach.

Truskawki zawierają więcej witaminy C niż cytryny czy pomarańcze – aż 60 mg w 100 g. Poza tym są bogate w wapń, potas, fosfor i żelazo. Truskawki to skarbnica przeciwutleniaczy. Są też niskokaloryczne, więc można ich jeść dużo, korzystając z krótkiego sezonu truskawkowego.

Ostrożnie umyj truskawki w zimnej wodzie, a dopiero potem oddziel szypułki. W przeciwnym razie smak owoców stanie się wodnisty i stracą aromat. Jeśli chcesz je posłodzić, zrób to przed samym podaniem, inaczej wypłynie z nich dużo soku i rozmiękną.

Nie kupuj truskawek jeszcze częściowo zielonych, nie dojrzeją już bowiem po zerwaniu.


KOKTAJL TRUSKAWKOWO-KOKOSOWY

SKŁADNIKI
150 g truskawek
2 łyżki płatków owsianych
100 ml wody
30 ml mleczka kokosowego
opcjonalnie: ksylitol lub erytrol do smaku

PRZYRZĄDZANIE

1. Truskawki umyj i usuń szypułki.
2. Wszystkie składniki umieść w blenderze.
3. Zmiksuj na gładką masę. Możesz dolać trochę więcej wody lub ewentualnie mleczka kokosowego dla uzyskania właściwej konsystencji

Przepis pochodzi z książki "Dieta bez diety. Przepisy"