Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły:
Udostepnij
Artykuły: Małe dziecię w internecie PRO-TEST: Nr 3 listopad 2001
Małe dziecię w internecie Na rynku pojawił się program przeznaczony dla dzieci, które nie potrafią jeszcze poruszać się po Internecie. Sympatyczne postacie - główny bohater, Wolniaczek, a także przyjazny Duszek z królestwa Internetu - zachęcają do wędrówki. Świat, przedstawiony w programie, jest baśniowo kolorowy. Dialogi, które prowadzą bohaterowie - poprawne i wyraźne, tak że nawet małe dziecko je zrozumie.

Do wyboru mamy dwie wersje językowe: polską i angielską (dzieci mogą sprawdzić swoje umiejętności językowe). Program jest interaktywny. Wersja wędrówki w dużej mierze zależy od dziecka, które poznając pojęcia związane z Internetem, dowiaduje się, jak można dzięki niemu zwiedzać świat, zyskiwać nowych przyjaciół, uzupełniać swoją wiedzę. Pokazane są tam również zagrożenia, jakie można spotkać wędrując po sieci i sposoby radzenia sobie z nimi.
Według autorów, program przeznaczony jest dla dzieci od 7. do 12. roku życia. To kryterium wydaje się lekko przesadzone - dwunastolatek prawdopodobnie nie będzie chciał bawić się w świecie baśni, dzieci w tym wieku zazwyczaj mają ogromne poczucie dorosłości. Do istotnych zalet programu należą wskazówki, jak trzeba zachować się w różnych sytuacjach. Pomysł na wysłanie elektronicznej pocztówki z okazji urodzin przyjaciela jest bardzo wychowawczy.

Wady:

Niektóre informacje mogłyby znaleźć się na ekranie. Na dole znajduje się menu główne, które przy pierwszym kontakcie z programem nie jest zbyt czytelne. Jego objaśnienie jest w instrukcji, ale łatwiej byłoby użytkownikom, gdyby opis funkcji pokazanych w formie postaci i przedmiotów pojawiał się po najechaniu na nie kursorem (co prawda wesoły znak zapytania, czyli pomoc, objaśnia wszystkie elementy menu, ale jest to bardziej uciążliwe).

Zalety:
Interaktywność programu i właściwe tempo, w którym wszystko się dzieje. Spokojnie prowadzone dialogi pozwalają małemu internaucie zastanowić się nad poleceniami.
Dla wielu młodych użytkowników komputera Internet stanie się miejscem przyjaznym jak kolorowy świat, po którym oprowadzają Wolniaczek i Duszek.

"Małe dziecię w Internecie" - program dla dzieci w wieku 7-12 lat
Polska wersja: MarkSoft, ul. Perzyńskiego 2, 01-872 Warszawa
Wymagania sprzętowe: Windows 95/98,. Cena: ok. 50 zł