Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły:
Udostepnij
Artykuły: Awokado - Mało znany PRO-TEST: Nr 11 (15) listopad 2002
Awokado - Mało znany Awokado, czyli smaczliwka właściwa (Persea americana) to wiecznie zielone drzewo pochodzące z Ameryki Łacińskiej. Uprawia się je w obszarach tropikalnych. Pożywne owoce awokado (które w istocie jest warzywem) mają kształt gruszki, zielony kolor i jako jedyne na świecie zawierają tłuszcze.
Awokado, a ściślej jego zielonkawobiały miąższ o mazistej konsystencji, jada się głównie na surowo. Ma on dużą wartość odżywczą i energetyczną (ok. 210 kcal/100 g). Smaczny jest z różnymi dodatkami - np. połówki nadziewa się sałatkami, a plastry podaje z ostrymi sosami. Awokado wykorzystuje się też w przemyśle spożywczym (do produkcji lodów) i kosmetycznym.

Jedno awokado kosztuje ok. 3 zł.

Krem jogurtowy

Składniki:
Awokado, papryka, jogurt

Sposób przyrządzania:
Wszystkie składniki zmiksować, a następnie schłodzić. Smakuje najlepiej, jeśli krem nabiera się na chipsy i je razem z nimi.

Awokado serowe

Składniki:
Awokado, biały ser, cukier, sok z cytryny, syrop klonowy, migdały

Sposób przyrządzania:
Przekroić awokado wzdłuż i z połówek wyjąć łyżeczką miąższ. Rozgnieść na puree, dodać tyle samo białego sera, cukier do smaku i łyżkę soku z cytryny, po czym dokładnie wymieszać. Na godzinę schować do lodówki. Następnie rozdzielić na porcje, polać syropem klonowym i ozdobić migdałami.