Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Artykuły: Mało znana roślina
Udostepnij
Artykuły: Trzcina cukrowa PRO-TEST: Nr 5 (99) maj 2010
 Mało znana roślina Mało znana roślina Trzcina cukrowa Trzcina cukrowa (Saccharum officinarum), już od czasów starożytności wykorzystywana do produkcji cukru, należy do rodziny traw i osiąga wysokość do sześciu metrów. Do dziś głównym źródłem cukru w gospodarce światowej jest trzcina cukrowa. W Brazylii, która cukru z trzciny produkuje najwięcej, większość zbiorów tej rośliny przeznacza się jednak na wytwarzanie etanolu. Trzcina cukrowa to również składnik rumu.

Niestety u nas w sklepach trzcinę cukrową trudno znaleźć. Jeśli jednak już ją kupimy, możemy przechowywać nawet kilka miesięcy w chłodnym miejscu. Trzcinę należy rozciąć i wyciąć z niej miąższ, który żuje się tak długo, aż wyssiemy z niego cały cukier. Jeśli nie znajdziemy świeżej trzciny cukrowej, możemy kupić po prostu gotowy cukier trzcinowy.


Jabłko w karmelu


Składniki: 1 małe jabłko, 4 łyżki cukru trzcinowego, 2 łyżki soku z cytryny, 3 łyżki wody

Sposób przyrządzania: Przygotuj jabłko: Wymieszanym z wodą sokiem z cytryny polej obrane ze skórki jabłko (dzięki temu nie ściemnieje). Przygotuj karmel: Wsyp cukier trzcinowy na patelnię, ostrożnie podgrzewaj aż się rozpuści. Uważaj, aby nie przypalić. Zdejmij karmel z ognia tuż przed tym, zanim osiągnie jasnozłoty kolor. Przygotowanym karmelem polej jabłko z góry. Poczekaj aż zastygnie.