Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Testy: Kontrola placów zabaw
Testy: Przed wizyta na placu zabaw – 8 praktycznych porad PRO-TEST: Nr 11 (82) listopad 2008
 Kontrola placów zabaw Kontrola placów zabaw Przed wizyta na placu zabaw – 8 praktycznych porad Przed wizyta na placu zabaw – 8 praktycznych porad
1. Zanim twoje dziecko pójdzie się bawić, porozmawiaj z nim o zagrożeniach, jakie mogę się pojawić na placu zabaw. Następnie idźcie pobawić się razem.

2. W drodze na plac zabaw zwróć uwagę na zagrożenia, takie jak: ruchliwe ulice lub podejrzane sąsiedztwo i powiedz dziecku, jak w tych miejscach powinno się zachować.

3. Przy wejściu na plac zabaw rozejrzyj się, czy teren jest ogrodzony oraz czy dostępna i czytelna jest informacja wskazująca, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo miejsca zabaw.

4. Przejdź się po placu i sprawdź nawierzchnię. Pamiętaj, że beton i asfalt nie są tak bezpieczne, jak materiały syntetyczne czy wióry drzewne. To istotne zwłaszcza pod zjeżdżalnią, huśtawką czy innymi urządzeniami, z których maluch może spaść. Przyjrzyj się, czy podłoże jest bezpieczne i czyste, w szczególności szukaj kamieni, pniaków, rozbitego szkła, śmieci.

5. Sprawdź urządzenia, zanim dziecko zacznie się na nich bawić: jeśli to możliwe pobujaj się na nich, potrząśnij, poślizgaj się. Zwróć uwagę na zardzewiałe, słabo umocowane lub uszkodzone elementy.

6. Przed zabawą powtórz swoje uwagi i wskaż ewentualne zagrożenia. Nie bądź jednak zbyt rygorystyczny, w końcu plac zabaw to nie wiezienie, a stłuczenia, ale nie poważniejsze obrażenia, to nieunikniony element zabawy.

7. Reaguj, jeśli dzieje się coś niebezpiecznego, zwracaj uwagę nie tylko nierozważnym dzieciom, lecz również beztroskim rodzicom.

8. Zważ, że nie każde urządzenie umieszczone na placu zabaw jest odpowiednie dla dziecka w każdym wieku. Zwróć uwagę szczególnie na te części urządzeń, które znajdują się na wysokości. Postaw swoje dziecko z wyciągniętymi rękami obok zjeżdżalni. Jeżeli nie dosięga do jej najwyższego punktu, zastanów się, czy jest to najlepsze miejsce do zabawy albo po prostu asekuruj dziecko, kiedy będzie się tam bawić.
Dodatki do artykułu Przed wizyta na placu zabaw – 8 praktycznych porad