Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Testy:
Testy: Informacja nie dla Polaka - świadomość konsumencka PRO-TEST: Nr 11 (93) listopad 2009
 Informacja nie dla Polaka - świadomość konsumencka Świadomość konsumencka w Polsce jest wciąż niższa niż wśród konsumentów z krajów Europy Zachodniej. Dlatego producenci nie umieszczają na produktach przeznaczonych na rynek polski tak szczegółowych informacji, jak na Zachodzie.

Co to są parabeny? Wydaje się, że dla polskich konsumentów to wciąż niewiele mówiące hasło. Tymczasem na Zachodzie wiele osób podczas robienia zakupów sprawdza, czy dany krem, szampon czy płyn do kąpieli zawiera parabeny. To substancje chemiczne stosowane w kosmetykach w roli konserwantów, mogące być przyczyną zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu.

Krem bez informacji

Mimo że kremy Nivea Soft sprzedawane na rynku polskim i belgijskim mają ten sam skład, tylko w Belgii producent podaje na opakowaniu informację, że krem nie zawiera parabenów. Dlaczego polski odział koncernu Nivea takiej informacji nie zamieszcza? – Kilka lat temu podobną komunikację umieszczaliśmy na kremie Nivea. Jednak z naszych obserwacji wynikało, że informacja o braku zawartości konserwantów w danym produkcie nie wpływała na decyzje zakupowe konsumentów – mówi Małgorzata Bielicka z Nivea Polska.

Wynika z tego, że polscy konsumenci podczas dokonywania wyborów zakupowych, w mniejszym stopniu niż Belgowie kierują się składem kosmetyków.

Tymczasem wielu z nas czyta przecież etykiety produktów żywnościowych, jednak wciąż niewielu Polaków robi to samo w przypadku kosmetyków. A przecież i one, podobnie jak żywność, służą naszemu ciału.

Cztery parabeny znalazły się na naszej liście 17 substancji zaburzających gospodarkę hormonalną organizmu. Są to: Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben i Propylparaben.

Dodatki do artykułu Dlaczego niektóre kosmetyki mogą szkodzić?
Co na to prawo?
Po co ta kampania?
17 składników kosmetyków, które zaburzają gospodarkę hormonalną
Napisz do nas
Lista kosmetyków
Duńczycy też nie chcą 17 substancji w kosmetykach
Lista kosmetyków bez 17 substancji
Informacja nie dla Polaka - świadomość konsumencka