Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Testy: Opalanie
Testy: 10 rad na bezpieczne opalanie PRO-TEST: Nr 6 (89) czerwiec 2009
 Opalanie Opalanie 10 rad na bezpieczne opalanie 10 rad na bezpieczne opalanie

  1. Między 12.00 a 15.00, kiedy słońce praży najintensywniej, najlepiej w ogóle się go wystrzegać.
  2. Posmarujmy się kremem pół godziny przed wyjściem na słońce, aby miał czas na wniknięcie w skórę. Później smarujmy się co mniej więcej dwie godziny, ponieważ kosmetyk się wyciera.
  1. Nie ufajmy zanadto określeniu „wodoodporny” na kremie. Często po dwóch dwudziestominutowych kąpielach skóra chroniona jest już o połowę słabiej niż zaraz po posmarowaniu się kremem. Dlatego po wyjściu z wody najlepiej ponownie użyć kremu.
  2. Niemniej jednak nie rezygnujmy z kremów wodoodpornych – pod wodę również dociera promieniowanie słoneczne: na głębokości 1 m dosięga nas 50% promieni UVB i 77% UVA.
  3. Szczególnie uważnie posmarujmy miejsca najbardziej wrażliwe na słońce, czyli uszy, nos, ramiona i miejsca pod kolanami. Możemy do nich użyć kremu o wyższym faktorze. Nie zapomnijmy o ochronie ust.
  4. Pamiętajmy, że słońce dociera do skóry nawet w cieniu, pod drzewem czy parasolem i kiedy jesteśmy ubrani. Bawełniana koszulka zapewnia ochronę równą jedynie faktorowi numer 8.
  5. Głowę koniecznie chrońmy jakimś nakryciem, w przeciwnym wypadku grozi nam porażenie słoneczne. Oczy też potrzebują ochrony – na słońcu nośmy ciemne okulary.
  6. Jeśli zażywamy niektóre leki, nasza skóra będzie bardziej wrażliwa na promienie słoneczne – upewnijmy się u lekarza, jakie to leki.
  7. Unikajmy stosowania perfum – pod wpływem słońca mogą one doprowadzić do powstania przebarwień skóry.
  8. Dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny przebywać na słońcu. Ich skóra jest zbyt wrażliwa.
Dodatki do artykułu Sprawdź swój fototyp
10 rad na bezpieczne opalanie