Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Co otrzymujesz kupując
Abonament roczny
NIEOGRANICZONY DOSTĘP NA STRONIE DO PONAD 400 TESTÓW
Nr 1 (84) styczeń 2009
Pojedynczy numer gazety w wersji elektronicznej
E-prenumerata półroczna
E-prenumerata obejmuje 6 kolejnych e-numerów gazety
Cena
98,00 zł
12,99 zł
49,00 zł
Wszystkie artykuły w numerze
 Test notebooków i netbooków PRO-TEST: Nr 1 (84) styczeń 2009 Test notebooków i netbooków 17 NOTEBOOKÓW I NETBOOKÓW W TEŚCIE: W teście porównano notebooki z ich małymi odpowiednikami, które niedawno pojawiły się na rynku – z netbookami. Jaki był wynik? Tylko dwa komputery przekonały badaczy do siebie dobrymi akumulatorami. Netbooki mają też parę istotnych różnic w stosunku do ich większych krewnych – notebooków.

Notebooki zyskują sobie więcej
 Test gogli PRO-TEST: Nr 1 (84) styczeń 2009 Test gogli 17 GOGLI W TEŚCIE: Promieniowanie ultrafioletowe, które dociera do naszych oczu, jest aż dwa razy większe podczas jazdy na nartach niż latem podczas górskich wędrówek. Dlatego dobra ochrona oczu to podstawa na stoku. Po pierwsze słońce nas nie oślepi, a po drugie szkodliwe promienie UV nie będą nam straszne.

Dlaczego to właśnie zimą jesteśmy bardziej narażeni więcej
 Test fotelików samochodowych PRO-TEST: Nr 1 (84) styczeń 2009 Test fotelików samochodowych 38 FOTELIKóW W TEŚCIE: Kiedy podczas jazdy z prędkością 50 km/h dochodzi do kolizji, dziecko uderza z siłą taką samą jak podczas spadania z trzeciego piętra, jeżeli jedzie bez żadnego zabezpieczenia. Dlatego dzieci mogą podróżować samochodem tylko przypięte w foteliku. Jednak nie każdy jest równie bezpieczny.

Przedstawiamy test 38 fotelików samochodowych więcej
 Uwaga na… PRO-TEST: Nr 1 (84) styczeń 2009 Uwaga na… Poczta Polska dostarczała przesyłki nieterminowo – uznała Prezes UOKiK i nakazała zmianę dotychczasowej praktyki oraz nałożyła na przedsiębiorcę blisko 7 mln zł kary. Swoje działania muszą zmienić również – Aster, Dialog i Tele2, które ograniczały prawa odbiorców usług telekomunikacyjnych. Za nieuczciwe praktyki zapłacą łącznie ponad 7 mln zł kary
więcej
 Uwaga na… PRO-TEST: Nr 1 (84) styczeń 2009 Uwaga na… Toya, Aster, Dialog i Tele2 stosowały niezgodne z prawem postanowienia umowne niekorzystne dla konsumentów – uznał UOKiK. To wynik kontroli regulaminów, umów oraz cenników stosowanych przez alternatywnych operatorów. Wszystkim spółkom Urząd nakazał zmianę kwestionowanych praktyk i nałożył na trzy ostatnie łącznie ponad 7 mln zł kary.
więcej
 Wyprzedaże PRO-TEST: Nr 1 (84) styczeń 2009 Wyprzedaże W tym roku sprzedawcy, w obliczu kryzysu gospodarczego, nieco bardziej desperacko niż zwykle podeszli do kwestii posezonowych wyprzedaży i rozpoczęli je wcześniej. Obniżkami kusili nas już na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Nie znaczy to jednak, że na okazyjne zakupy już za późno. Wręcz przeciwnie, właśnie teraz nadszedł okres pełni wyprzedażowego szaleństwa. więcej
 Wartości odżywcze PRO-TEST: Nr 1 (84) styczeń 2009 Wartości odżywcze Ile cukru znajduje się w twoim ulubionym napoju? A ile w jogurcie? Aby ułatwić konsumentom orientację w oznakowaniu produktów spożywczych wartościami odżywczymi, Unia Europejska chce, aby na opakowaniach znajdowały się informacje w formie ujednoliconego systemu. Problem w tym, że o interesy polskiego konsumenta w tej kwestii nie ma kto zadbać.

Za dużo cukru, więcej
 Kontrola  kawy i herbaty PRO-TEST: Nr 1 (84) styczeń 2009 Kontrola kawy i herbaty Wprowadzające w błąd informacje co do rodzaju herbatek owocowych, dodatek obcych składników roślinnych w kawach oraz kiepska jakość i zanieczyszczenia herbat czarnych – to główne pułapki, jakie mogą czyhać na konsumentów, jeśli w ich koszykach ląduje kawa lub herbata.

W sklepach mamy ogromny wybór odmian i marek kaw i herbat. Producenci, chcąc wygrać więcej
 Świetlówka kontra żarówka PRO-TEST: Nr 1 (84) styczeń 2009 Świetlówka kontra żarówka W 2012 r. na dobre pożegnamy się z żarówkami. Ale bez obaw, nie zapanuje ciemność. Tradycyjne, energochłonne żarówki zostaną zastąpione świetlówkami energooszczędnymi.

Dyrektywa Unii Europejskiej określiła dokładny harmonogram zastępowania starych żarówek świetlówkami – od 1 września 2009 r. do końca 2016 r. Dopiero w ostatnim okresie więcej
 Porady konsumenckie PRO-TEST: Nr 1 (84) styczeń 2009 Porady konsumenckie W czasach wszechobecności internetu coraz rzadziej wysyłamy listy pisane na papierze. Nie znaczy to jednak, że przestaliśmy korzystać z usług poczty. To fakt, że listów i kartek pocztowych wysyłamy mniej, ale za to więcej paczek z towarami kupowanymi przez internet. Nie wszyscy konsumenci wiedzą jednak, jakie prawa przysługują im przed okienkiem pocztowym. Wyjaśniamy więc te najważniejsze. więcej