Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
data: 21.01.2015 r. Zafałszowane masło
 Zafałszowane masło Znane masło nie jest… masłem

Masło produkowane przez dużego producenta tak naprawdę nie było… masłem – ustalił UOKiK i nałożył na niego gigantyczną karę.

 

Od 80 do 90% tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego – to składnik masła. Tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił, że masło firmy Masmal Dairy było zafałszowane tłuszczem roślinnym, a producent wprowadza klientów w błąd. Nałożył na niego karę to ponad 1,4 mln zł. 

 

Masmal Dairy w Grudziądzu to firma produkująca między innymi masło pod nazwami: „Masło ekstra 200 g”, „Masło ekstra osełka 300 g”, „Masło ekstra z Warlubia 200 g” i „Masło ekstra Amir 200 g”. Sprzedawane są one w całej Polsce. Jak pokazują kontrole Inspekcji Handlowej, dostępne w sklepach produkty tej firmy są fałszowane tłuszczem roślinnym.

 

Od 2012 roku IH wydała 46 decyzji stwierdzających niewłaściwą jakość masła Masmal Dairy nakładające kary na sklepy, które sprzedawały masło produkowane przez Masmal. UOKiK kwestionował praktyki Firmy Handlowo-Usługowej Masmal w Warlubiu w 2006 i w 2008 roku. Od 2012 roku masło pod marką Masmal produkuje Masmal Dairy w Grudziądzu.

 

Postępowanie UOKiK przeciw temu przedsiębiorcy zostało wszczęte w październiku 2013 po tym, jak IH w badaniach laboratoryjnych wykryła, że masła firmy Masmal Dairy są fałszowane. Przykładowo: „Masło ekstra” zawierało 61,8% tłuszczu roślinnego, „Masło ekstra 100% oryginalne” – 14% tłuszczu roślinnego, „Masło ekstra Amir” – 11,73%.

 

Zgodnie z prawem takie produkty nie mogą nazywać się masłem. Tymczasem etykiety maseł Masmal Dairy błędnie informują konsumentów o tym, że kupują oni masło. Gdyby klienci wiedzieli, że płacą za produkt wytworzony z tańszych składników, mogliby wybrać inny – czyli prawdziwe masło.

 

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na Masmal Dairy została nałożona kara 1 471 250 zł. Prezes UOKiK nakazał zaprzestania wprowadzania klientów w błąd. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do sądu.

 

Przypominamy, że Fundacja Pro-Test już w 2007 roku przeprowadziła test dziewięciu maseł z polskiego rynku. Badania laboratoryjne wykazały wtedy, że tylko jedno z nich jest prawdziwym masłem. Reszta była zafałszowana.

 

Kiedy kupujesz nabiał, pamiętaj:

 

 • Nazwy masło, ser, jogurt, kefir czy śmietana mogą być używane do produktów pochodzących wyłącznie z mleka krowiego.

 

 • Masło to produkt zawierający od 80 do 90% tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego. Ponadto, zgodnie z prawem, kostka masła może zawierać do 16% wody i do 2% tzw. suchej masy beztłuszczowej mleka (np. białko).

 

 • W sklepach znajdziemy też produkty o nazwach:
 1. „masło o zawartości ¾ tłuszczu” – zawiera od 60-62% tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego,
 2. „masło półtłuste” – zawiera od 39-41% tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego,
 3. miksy tłuszczowe – w zależności od producenta zawierają od 10 do 80% tłuszczu mlecznego i tłuszcz roślinny,
 4. „masło roślinne” – wbrew nazwie, jest to margaryna – zawiera tłuszcz roślinny. Nazwa handlowa tego produktu obowiązuje w Polsce od lat 70.
 5. margaryna – jej podstawowym składnikiem jest tłuszcz roślinny, zgodnie z prawem może zawierać tylko do 3% tłuszczu mlecznego.

 

 • Sprawdź skład, gdy kupujesz „Ekstra do smarowania”, „Miksełko”, „Osełkę” lub inne produkty, których nazwa nie sugeruje, czy masz do czynienia z masłem czy miksem tłuszczowym.

 

 • Zwróć uwagę, że w części produktów znajdują się dozwolone substancje dodatkowe, a inne nie zawierają ich wcale. Dodatki znajdują się przede wszystkim w śmietanach termizowanych (poddanych w toku produkcji obróbce cieplnej), do innych śmietan nie powinno się ich dodawać, chyba że producent przedstawi solidne uzasadnienie technologiczne dla ich użycia.

 

 • Reklamacja tylko na podstawie dowodu zakupu. Możesz ją złożyć w ciągu dwóch lat, ale przed upływem daty ważności. Domagasz się: wymiany na produkt, który nie ma wad (np. nie jest przeterminowany) albo obniżenia ceny – musisz określić o ile ma spaść cena. Gdy wada jest istotna (np. zafałszowanie), możesz żądać zwrotu gotówki, czyli odstąpić od umowy.
data: 31.03.2015 r. W walce z otyłością
 W walce z otyłością WHO ogranicza cukier Światowa Organizacja Zdrowia obniża o połowę zalecane dzienne maksymalne spożycie cukru.   W walce z plagą otyłości Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od dawna zaleca ograniczanie cukru w diecie. Jej dotychczasowa rada – by energia pochodząca z cukru stanowiła nie więcej niż 10% spożywanych przez nas kalorii – wciąż jest wyzwaniem dla większości więcej
data: 24.02.2015 r. Banki
 Banki Ranking kont osobistych Tytuł najlepszego konta osobistego zdobyło Konto rozsądne Alior Banku. Najlepszą aplikację mobilną swoim klientom udostępnia Bank Zachodni WBK. Z kolei na najlepszą obsługę klienta można liczyć w mBanku.   To wyniki największego badania ofert banków w polskim internecie przeprowadzonego przez portal Money.pl, który przeanalizował 82 konta osobiste więcej
data: 23.02.2015 r. Ekologia
 Ekologia Brudna strona uzdrowisk Działalność części uzdrowisk – wbrew ich nazwie – zagraża naturze. Wytwarzane po zabiegach ścieki trafiają do środowiska i niszczą je – wynika z kontroli NIK.   Eksperci są pewni, że siarczany i chlorki pochodzące z zakładów leczniczych to ścieki przemysłowe, które nieodpowiednio odprowadzane niszczą kanalizację i degradują więcej
data: 17.02.2015 r. Odchudzanie
 Odchudzanie Nie licz obsesyjnie kalorii, bo nie schudniesz Zbytnie przywiązywanie wagi do liczby zjadanych kalorii wcale nie pomaga w odchudzaniu, bo niektóre kalorie sprzyjają tyciu, inne zaś przed nim chronią.   Kalorie kaloriom nierówne – uważa dr James J. DiNicolantonio z Mid America Heart Institute w Saint Luke i obala mit dotyczący konieczności liczenia kalorii na diecie. Sugeruje, że ważniejsze od więcej
data: 06.02.2015 r. Odchudzanie
 Odchudzanie Trzy duże czy pięć małych? Ile posiłków jeść, żeby schudnąć: trzy czy pięć? Odpowiedź może wydać się zaskakująca.   „Jedz często, małe posiłki – to korzystnie wpływa na metabolizm i pomaga schudnąć” – jak często spotykasz się z takim zaleceniem?   A czy wiesz, że to nic innego, jak... bezmyślnie powtarzany mit? Jedna z tych teorii dietetycznych więcej
data: 14.01.2015 r. Kontrola produktów na prąd
 Kontrola produktów na prąd Niedociągnięcia w informowaniu Niemal co trzeci produkt wykorzystujący energię elektryczną (m.in. pralki, klimatyzatory, lampy) nie spełnia wymogów dotyczących oznakowania oraz towarzyszącej dokumentacji.   W 2014 roku Inspekcja Handlowa badała, czy produkty wprowadzone do obrotu są właściwie oznakowane i towarzyszy im dokumentacja, zgodnie z rozporządzeniami Komisji Europejskiej. więcej
data: 31.12.2014 r. Sylwester
 Sylwester Sprawdź, jakie masz prawa „Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?” – taka praktyka jest niezgodna z prawem. Szatnia odpowiada za nasze rzeczy. A nieudaną imprezę sylwestrową można reklamować. Jeśli chcesz hucznie przywitać Nowy Rok, najpierw poznaj swoje prawa.   Bilet na imprezę, sukienka, fryzura, makijaż, fajerwerki – sylwestrowe przygotowania więcej
data: 23.12.2014 r. Uwaga na…
 Uwaga na… …niespodziewane opłaty za gry na telefon Roślinki vs. Robale, Magiczny Totem, Odpicuj Furę, Zwierzaki Atakują czy Owocowe Bąbelki – to tytuły gier na telefony komórkowe oferowanych przez spółkę CT Creative Team. Użytkownicy skarżyli się na niespodziewany wzrost rachunku telefonicznego. UOKiK nałożył na spółkę ponad 30 tys. zł kary finansowej.   Spółka więcej
data: 19.12.2014 r. Test pralinek
 Test pralinek Rakotwórcza rozkosz? Słodycz rozpływająca się w ustach? To też, ale… rozkoszując się pralinkami, mało kto podejrzewa, że mogą w nich kryć się rakotwórcze oleje mineralne i ukrywane przez producentów konserwanty.   23 produkty – pralinki z marcepanem oraz z nadzieniem nugatowym, zarówno pakowane, jak i sprzedawane na wagę – przetestowała przed więcej