Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
data: 29.10.2009 r. Bezpieczeństwo
 Bezpieczeństwo Ryzykowny sen

Kołdry, śpiwory i materace do łóżeczek – z tymi przedmiotami dla niemowląt wiąże się więcej śmiertelnych wypadków, niż z jakimikolwiek innymi produktami dla dzieci. Dlatego mają zostać zaostrzone normy dotyczące ich bezpieczeństwa.

 

Jest zielone światło dla poprawy bezpieczeństwa małych dzieci podczas snu – poinformowała Komisja Europejska. Państwa członkowskie przegłosowały zaostrzenie norm bezpieczeństwa dla produktów używanych w łóżeczkach dla niemowląt.

 

W latach 2005-2007 doszło w krajach Unii do 17 tys. wypadków dzieci w wieku do czterech lat w ich łóżeczkach. Mimo to nadal nie ma stosownych uregulowań prawnych dotyczących bezpieczeństwa. Nowe normy, które mają zostać wprowadzone, a w życie wejdą za około dwa lata, zmniejszają ryzyko związane z takimi sytuacjami, jak chociażby zadławienie się małymi częściami, uwięzienie dziecka w szczelinie materaca czy też uduszenie. Zaostrzone mają zostać również standardy zapewniające stabilność przedmiotów towarzyszących dzieciom podczas snu, aby uniknąć na przykład wypadnięcia z łóżeczka.

 

– Chcemy, by rodzice, którzy używają przedmiotów do łóżeczek, nie musieli martwić się o bezpieczeństwo swoich pociech – mówi Meglena Kunewa, unijna komisarz ds. konsumentów. – Musimy być wyczuleni na bezpieczeństwo najbardziej bezbronnych konsumentów: instrukcje obsługi powinny być jasne i klarowne, produkty muszą być tak bezpieczne, jak to tylko możliwe i muszą z powodzeniem przechodzić wszystkie wymagane testy bezpieczeństwa – dodaje.

 

Oto najczęstsze wypadki związane z produktami do snu dla małych dzieci:

 

Materac do łóżeczka: Główne niebezpieczeństwa to zaklinowanie się i możliwość pożaru. Zaklinowanie się może wynikać ze złej konstrukcji materaca czy jego niewłaściwego rozmiaru, w wyniku czego maluch może zostać uwięziony z brzegu łóżeczka. Może wtedy dojść również do uduszenia. Zdarzają się też wypadki pożaru, gdy materac nie spełnia norm przeciwpożarowych.

 

Śpiwory dla niemowląt i małych dzieci: Największe ryzyko wiąże się z możliwością uduszenia sznurkami czy pętlami śpiwora, a także zadławienia jego małymi elementami, a także wypełnieniem.

 

Dziecięce kołdry: Ryzyko stwarza przede wszystkim możliwość uduszenia i przegrzania. Bez właściwej informacji dotyczącej bezpiecznego użytkowania kołdra może przyczynić się do syndromu nagłej śmierci noworodka (SIDS).

 

Łóżeczka: Ich niewłaściwa konstrukcja lub niestabilność stwarza ryzyko uduszenia, zakleszczenia lub urazu ciała. 

data: 06.12.2009 r. Wynalazki
 Wynalazki Kiedy grozi ci grypa? Urządzenie ostrzegające przed przeziębieniem to japoński wynalazek na czasy świńskiej grypy.   Specjaliści ze Stowarzyszenia Meteorologów Japonii zbudowali przyrząd, który określa stopień zagrożenia przeziębieniem. Przyrząd ten analizuje temperaturę powietrza oraz jego wilgotność, a następnie informuje właściciela o tym, w jakiej mierze otaczające więcej
data: 02.12.2009 r. Zdrowie
 Zdrowie Zmuszani do ćwiczeń Otyli studenci Uniwersytetu Lincoln w Missouri w USA muszą uczęszczać na dodatkowe zajęcia fitnessu. W przeciwnym wypadku nie otrzymają dyplomu.   W Stanach Zjednoczonych epidemia otyłości zatacza znacznie szersze kręgi niż w krajach europejskich. Na walkę z tym problemem Amerykanie mają różne pomysły, ale najnowsze zarządzenie władz uczelni w Missouri więcej
data: 01.12.2009 r. Wynalazki
 Wynalazki Apetyt w ryzach Przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku dużym popytem w brytyjskich sklepach cieszy się urządzenie mające tłumić apetyt impulsami elektrycznymi. Jego nabywcy liczą na to, że nie pozwoli ono przytyć w czasie zbliżających się świątecznych uczt.   Urządzenie FoodWatcher (Kontroler posiłków), z wyglądu przypominające popularny odtwarzacz więcej
data: 26.11.2009 r. Dieta
 Dieta Zgubny popcorn Amerykańscy naukowcy dowiedli, że popularne zestawy kinomana, złożone z porcji popcornu i kubka gazowanego napoju, są prawdziwą bombą kaloryczną – donosi agencja AFP.   Dietetycy z Centre for Science in the Public Interest (CSPI) twierdzą, że spożycie średniej porcji prażonej kukurydzy w połączeniu z gazowanym napojem może być równoznaczne ze zjedzeniem więcej
data: 24.11.2009 r. Zdrowie
 Zdrowie Zbyt dużo trujących ftalanów W organizmie prawie co czwartego dziecka znajduje się za dużo chemicznych zmiękczaczy – ftalanów. U 1,5% dzieci stężenie tej szkodliwej substancji jest tak duże, że nie można wykluczyć konsekwencji zdrowotnych.   To wyniki badania przeprowadzonego w Niemczech przez Instytut Roberta Kocha, w którym przeanalizowano 600 próbek więcej
data: 23.11.2009 r. Wynalazki
 Wynalazki Nie płacz! Dlaczego dziecko płacze? Odpowiedzi na to pytanie rodzice szukają od wieków. Teraz z pomocą ma przyjść im aplikacja iPhone, która – jak twierdzą jej producenci – jest w stanie rozpoznać pięć różnych rodzajów płaczu niemowlęcia.   Przedstawiciele hiszpańskiej firmy, Biloop Technologic, która wypuściła na rynek aplikację, więcej
data: 12.11.2009 r. Zdrowie
 Zdrowie Śpij na zapas Odsypianie w czasie weekendów nie rekompensuje nam ciągłego braku snu – donoszą amerykańscy naukowcy. Fizjologiczne następstwa niewyspania będziemy odczuwali co najmniej przez tydzień, nawet jeśli po kilku ciężkich i bezsennych dniach zwiększymy sobie dawkę snu – czytamy w dzienniku „New York Times”.

W 2003 więcej
data: 11.11.2009 r. Uwaga na…
 Uwaga na… …niebezpieczne ładowarki Nokia Nokia wycofuje ładowarki do telefonów. Akcja dotyczy 14 mln urządzeń na całym świecie wyprodukowanych w 2009 r. Wadliwa ładowarka może się otworzyć. Dotknięcie jej wewnętrznych komponentów podczas ładowania, grozi porażeniem prądem. Firma bezpłatnie wymienia ładowarki na nowe.
Akcją wymiany wadliwych ładowarek objęte są urządzenia więcej
data: 26.10.2009 r. Kursy językowe
 Kursy językowe Kara dla TFLS Ograniczanie prawa do rozwiązania umowy? Wyższe niż dopuszczalne odsetki za opóźnienia w zapłacie za kurs angielskiego? To praktyki szkół językowych, które są niedozwolone. Przekonała się o tym szkoła TFLS, której umowy skontrolował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Podwyższanie ceny kursu, gdy zmniejszy się liczba uczestników więcej