Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
data: 29.10.2009 r. Bezpieczeństwo
 Bezpieczeństwo Ryzykowny sen

Kołdry, śpiwory i materace do łóżeczek – z tymi przedmiotami dla niemowląt wiąże się więcej śmiertelnych wypadków, niż z jakimikolwiek innymi produktami dla dzieci. Dlatego mają zostać zaostrzone normy dotyczące ich bezpieczeństwa.

 

Jest zielone światło dla poprawy bezpieczeństwa małych dzieci podczas snu – poinformowała Komisja Europejska. Państwa członkowskie przegłosowały zaostrzenie norm bezpieczeństwa dla produktów używanych w łóżeczkach dla niemowląt.

 

W latach 2005-2007 doszło w krajach Unii do 17 tys. wypadków dzieci w wieku do czterech lat w ich łóżeczkach. Mimo to nadal nie ma stosownych uregulowań prawnych dotyczących bezpieczeństwa. Nowe normy, które mają zostać wprowadzone, a w życie wejdą za około dwa lata, zmniejszają ryzyko związane z takimi sytuacjami, jak chociażby zadławienie się małymi częściami, uwięzienie dziecka w szczelinie materaca czy też uduszenie. Zaostrzone mają zostać również standardy zapewniające stabilność przedmiotów towarzyszących dzieciom podczas snu, aby uniknąć na przykład wypadnięcia z łóżeczka.

 

– Chcemy, by rodzice, którzy używają przedmiotów do łóżeczek, nie musieli martwić się o bezpieczeństwo swoich pociech – mówi Meglena Kunewa, unijna komisarz ds. konsumentów. – Musimy być wyczuleni na bezpieczeństwo najbardziej bezbronnych konsumentów: instrukcje obsługi powinny być jasne i klarowne, produkty muszą być tak bezpieczne, jak to tylko możliwe i muszą z powodzeniem przechodzić wszystkie wymagane testy bezpieczeństwa – dodaje.

 

Oto najczęstsze wypadki związane z produktami do snu dla małych dzieci:

 

Materac do łóżeczka: Główne niebezpieczeństwa to zaklinowanie się i możliwość pożaru. Zaklinowanie się może wynikać ze złej konstrukcji materaca czy jego niewłaściwego rozmiaru, w wyniku czego maluch może zostać uwięziony z brzegu łóżeczka. Może wtedy dojść również do uduszenia. Zdarzają się też wypadki pożaru, gdy materac nie spełnia norm przeciwpożarowych.

 

Śpiwory dla niemowląt i małych dzieci: Największe ryzyko wiąże się z możliwością uduszenia sznurkami czy pętlami śpiwora, a także zadławienia jego małymi elementami, a także wypełnieniem.

 

Dziecięce kołdry: Ryzyko stwarza przede wszystkim możliwość uduszenia i przegrzania. Bez właściwej informacji dotyczącej bezpiecznego użytkowania kołdra może przyczynić się do syndromu nagłej śmierci noworodka (SIDS).

 

Łóżeczka: Ich niewłaściwa konstrukcja lub niestabilność stwarza ryzyko uduszenia, zakleszczenia lub urazu ciała. 

data: 24.11.2009 r. Zdrowie
 Zdrowie Zbyt dużo trujących ftalanów W organizmie prawie co czwartego dziecka znajduje się za dużo chemicznych zmiękczaczy – ftalanów. U 1,5% dzieci stężenie tej szkodliwej substancji jest tak duże, że nie można wykluczyć konsekwencji zdrowotnych.   To wyniki badania przeprowadzonego w Niemczech przez Instytut Roberta Kocha, w którym przeanalizowano 600 próbek więcej
data: 23.11.2009 r. Wynalazki
 Wynalazki Nie płacz! Dlaczego dziecko płacze? Odpowiedzi na to pytanie rodzice szukają od wieków. Teraz z pomocą ma przyjść im aplikacja iPhone, która – jak twierdzą jej producenci – jest w stanie rozpoznać pięć różnych rodzajów płaczu niemowlęcia.   Przedstawiciele hiszpańskiej firmy, Biloop Technologic, która wypuściła na rynek aplikację, więcej
data: 12.11.2009 r. Zdrowie
 Zdrowie Śpij na zapas Odsypianie w czasie weekendów nie rekompensuje nam ciągłego braku snu – donoszą amerykańscy naukowcy. Fizjologiczne następstwa niewyspania będziemy odczuwali co najmniej przez tydzień, nawet jeśli po kilku ciężkich i bezsennych dniach zwiększymy sobie dawkę snu – czytamy w dzienniku „New York Times”.

W 2003 więcej
data: 11.11.2009 r. Uwaga na…
 Uwaga na… …niebezpieczne ładowarki Nokia Nokia wycofuje ładowarki do telefonów. Akcja dotyczy 14 mln urządzeń na całym świecie wyprodukowanych w 2009 r. Wadliwa ładowarka może się otworzyć. Dotknięcie jej wewnętrznych komponentów podczas ładowania, grozi porażeniem prądem. Firma bezpłatnie wymienia ładowarki na nowe.
Akcją wymiany wadliwych ładowarek objęte są urządzenia więcej
data: 26.10.2009 r. Kursy językowe
 Kursy językowe Kara dla TFLS Ograniczanie prawa do rozwiązania umowy? Wyższe niż dopuszczalne odsetki za opóźnienia w zapłacie za kurs angielskiego? To praktyki szkół językowych, które są niedozwolone. Przekonała się o tym szkoła TFLS, której umowy skontrolował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Podwyższanie ceny kursu, gdy zmniejszy się liczba uczestników więcej
data: 23.10.2009 r. Test prostownic do włosów
 Test prostownic do włosów Gorące uchwyty Chcesz mieć gładkie włosy? Możesz w tym celu użyć prostownicy. Możesz się też… oparzyć.

Połowa z 10 prostownic przetestowanych przez szwajcarski magazyn konsumencki „K-Tipp” rozgrzewa się do wysokich temperatur. I nie chodzi tu tylko o powierzchnie płytek grzejnych. Również uchwyty i obudowy robią się gorące podczas prostowania włosów. więcej
data: 21.10.2009 r. Telewizja
 Telewizja Najlepsze programy Najlepsze jesienne propozycje programowe przygotował TVN – wynika z badania przeprowadzonego wśród internautów.
50,5% internautów uznało, że najciekawszą ramówkę na jesień 2009 r. zaoferował TVN, który proponuje widzom między innymi seriale „Naznaczony”, „Brzydula”, „39 i pół” więcej
data: 16.10.2009 r. Energia
 Energia Enion ukarany Zakład Energetyczny Enion ograniczał konsumentom możliwość reklamowania wadliwie działających urządzeń do pomiaru zużytej energii elektrycznej – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na przedsiębiorcę karę w wysokości ponad 8 mln zł.
Postępowanie w sprawie spółki Enion zaczęło się, kiedy ta odmówiła konsumentowi więcej
data: 14.10.2009 r. Turystyka
 Turystyka 90 tys. zgubionych bagaży Każdego dnia 90 tys. bagaży na świecie leci nie tam, gdzie ich właściciele. W samej Europie liczba zagubionych walizek, toreb i plecaków w ruchu lotniczym wynosi 10 tys. Czy te statystyki da się poprawić?

Odpowiedzi na to pytanie szuka Komisja Europejska. Jej eksperci sprawdzają, czy istniejący system przewożenia bagażu w samolotach można udoskonalić tak, aby zgubiony bagaż nie spędzał snu z oczu aż tylu podróżnym. więcej