Dwuipółletni chłopiec trafił do szpitala z oparzeniami chemicznymi jamy ustnej, przełyku i żołądka. Wcześniej zjadł w sklepie granulki preparatu do udrażniania rur.
Wypadek wydarzył się w sklepie w Stargardzie Szczecińskim. Kiedy rodzice na chwilę stracili chłopca z oczu, dziecko sięgnęło po Kreta – preparat do udrażniania rur i włożyło jego granulki do ust. Chłopiec walczy teraz o życie w szpitalu.
Jak chłopiec dostał się do granulek, skoro – jak zapewnia producent Kreta – preparat ma zabezpieczenie przed otwarciem przez dzieci? Aby sprawdzić skuteczność zabezpieczenia, przeprowadziliśmy eksperyment. Okazało się, że zakrętki – wbrew temu, co pisze producent – wcale nie trzeba przycisnąć, aby otworzyć pojemnik.
Dom pełen trucizn
Jak więc widać, nie zawsze można ufać tzw. bezpiecznej zakrętce, która ma nie dopuścić do otwarcia opakowania z trującymi chemikaliami przez dzieci. Pamiętajmy też, że ciekawy świata maluch może poradzić sobie i z zamknięciami, które na pierwszy rzut oka wydają się nie do otwarcia przez malucha. Może się też zdarzyć, że zakrętka będzie niedomknięta. Dlatego to rodzice powinni przewidzieć niebezpieczne sytuacje, do jakich może dojść i im zapobiec. Tymczasem przyczyną większości zatruć, których przyczyną są środki czystości i inne chemikalia, jest właśnie brak wyobraźni rodziców.
Rocznie w Unii Europejskiej zatruciu ulega około 80 tys. dzieci, z których 120 umiera. Zatrucia będące skutkiem niewłaściwego nadzoru ze strony dorosłych dotyczą w większości dzieci w wieku od roku do pięciu lat. Najczęściej do nieszczęścia dochodzi, kiedy dziecko zje: niezabezpieczone leki, środki chemiczne przechowywane w butelkach po napojach (kwasy) i środki używane w gospodarstwie domowym (ługi).
Jak uniknąć zatrucia?
Jak uchronić dziecko przed zatruciem? Pamiętajmy, że dom jest pełen trucizn, z których obecności czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy albo lekceważymy zagrożenie. To wielki błąd.
Aby nie dopuścić do nieszczęścia, stosuj się do poniższych zasad:
Co robić w razie zatrucia?
Jeżeli już dojdzie do zatrucia, pamiętaj, że musisz:
Czego NIE robić w razie zatrucia?
Zabierając zatrutą osobę do przychodni lub szpitala, powinniśmy zanotować w pamięci następujące informacje:
wszelkie informacje i oznaczenia zawarte na opakowaniu substancji (np. numer telefonu na infolinię producenta).