Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Materiały prasowe
Warszawa, 09 czerwca 2011 r. Test fotelików samochodowych: Niebezpieczne i trujące Niedostateczna ochrona dziecka podczas wypadku to nie jedyny problem. Niektóre foteliki dla dzieci zawierają też trujące związki chemiczne – wynika z najnowszego testu, w którym szczegółowym badaniom poddano 28 fotelików samochodowych. Aż pięć z nich otrzymało ocenę niedostateczną. Tylko jeden był bardzo dobry.

[Warszawa, 09.06.2011] Eksperci niemieckiej Fundacji Warentest oraz automobilklubu ADAC, którzy przeprowadzali test, musieli wystawić oceny niedostateczne pięciu fotelikom ze względu na fakt, że nie były one bezpieczne. Dwa z nich, oprócz tego, że nie zapewniały odpowiedniej ochrony podczas wypadku, dodatkowo zawierały trujące substancje.

Po tym jak w testach zabawek i wózków opublikowanych przez Fundację Pro-Test, wykryto substancje szkodliwe, rakotwórcze i zaburzające pracę układu rozrodczego, po raz pierwszy wykonano badania na ich zawartość również w fotelikach samochodowych dla dzieci. I tym razem okazało się, że są one w nich obecne.

Największy problem stanowią ftalany DEHP, które wykryto w fotelikach: Brevi Oki b.fix oraz Phil&Teds Tott-XT w stężeniu przekraczającym dopuszczalny limit określony dla zabawek.

Inne wykryte w ramach testu szkodliwe substancje to: formaldehyd, środki chroniące przed ogniem i związki organiczne cyny.

Jednak nie wszystkie testowane foteliki zawierały toksyczne związki. Ponieważ taki „czysty” fotelik można zaleźć w każdej klasie wagowej, świadomi rodzice nie będą mieli problemu ze znalezieniem nietrującego i bezpiecznego fotelika dla swojej pociechy. Ale tylko jeden fotelik z testu otrzymał ocenę bardzo dobrą – Römer Baby-Safe Plus II SHR z bazą Isofix. Był pozbawiony szkodliwych substancji i zapewniał bardzo dobrą ochronę podczas wypadku. Pełne wyniki testu na www.Pro-Test.pl.
Dodatkowe informacje:
Redakcja Pro-Test
tel. 0-609-125-137, (22) 825-51-26
e-mail: redakcja@Pro-Test.pl
www.Pro-Test.pl

Fundacja Pro-Test jest wydawcą internetowego konsumenckiego magazynu „Pro-Test” i należy do międzynarodowej organizacji testującej produkty, ICRT (International Consumer Research & Testing), zrzeszającej 44 instytucje konsumenckie z 39 państw.

Załączniki do artykułu Test fotelików samochodowych: Niebezpieczne i trujące