Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Materiały prasowe
Warszawa, 21 grudnia 2011 r. Test wód mineralnych i źródlanych Ani przepisy, ani sami producenci nie ułatwiają konsumentom wyboru wody. Test 15 wód butelkowanych pokazał, że nie każdą wodę dostępną w sklepach mogą pićmałe dzieci, kobiety w ciąży czy karmiące mamy.

Fundacja Pro-Test na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadziła test wody. W akredytowanym laboratorium zbadała 15 wód: Arctic Plus, Cisowianka, Dobrowianka, Górska Natura, Jurajska, Kinga Pienińska, Kropla Beskidu, Mama i ja, Muszynianka, Nałęczowianka, NestléAquarel, Piwniczanka, Staropolanka 2000, Ustronianka Biała i Żywiec Zdrój.

Zmiany w prawie sprawiły, że zaciera się granica między wodami mineralnymi a źródlanymi. Rośnie więc rola konsumenta, którymusi bacznie czytać etykiety. Ale nawet z etykiety nie dowie się wszystkiego o wodzie. Test Fundacji Pro-Test ujawnił wiele faktów, które producenci woleliby przemilczeć.

Dlaczego lepiej nie przyzwyczajać się do picia jednej wody, tylko wybierać różne? Które wody zawierają najwięcej pierwiastków promieniotwórczych, takich jak rad i uran? Jakiej wody nie można pić do woli, a już z pewnością nie powinni po nią sięgać najmłodsi konsumenci, mimo że jest ogólnodostępna dla wszystkich? Czym różni się woda źródlana od zwykłej kranówki? Czy w ogóle warto wydawać pieniądze na wodę butelkowaną? Dlaczego w przypadku wód mineralnych, takich jak Arctic Plus, Jurajska, Kinga Pienińska, Kropla BeskiduczyUstronianka Biała, należałoby rozważyć zmianę kwalifikacji rodzajowej na wody źródlane?Test dał odpowiedź na te i wiele innych pytań.

W testowanych wodach oceniono między innymi: oznakowanie etykiet, zgodność składu mineralnego z deklaracją na etykiecie w przypadku wód mineralnych, zawartość promieniotwórczego radu oraz uranu, zawartość takich toksycznych i niepożądanych substancji, jak: azotany, azotyny, amon, żelazo, bar i fluorki, a także jakość mikrobiologiczną i sensoryczną.

Najwyższą ocenę otrzymały ex aequo dwie wody: Mama i ja oraz Nałęczowianka – bardzo dobrą (5,0). Najniżej zaś oceniono wodę Górska Natura – nota dobra (3,7). Pełne wyniki testu dostępne są nieodpłatnie na www.Pro-Test.pl.

Dodatkowe informacje:
Redakcja Pro-Test
tel. 607 449196, 609 125137
e-mail: redakcja@Pro-Test.pl
www.Pro-Test.pl

Fundacja Pro-Test jest wydawcą internetowego konsumenckiego magazynu „Pro-Test” i należy do międzynarodowej organizacji testującej produkty, ICRT (International Consumer Research&Testing), zrzeszającej 44 instytucje konsumenckie z 39 państw.

Załączniki do artykułu Test wód mineralnych i źródlanych