Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Materiały prasowe
Warszawa, 18.11.2013 Uwaga na niebezpieczne foteliki samochodowe! Foteliki samochodowe Römer Max-Fix zawierają szkodliwe substancje.RömerXtensafix oraz Nania Baby Ride nie chroniły dziecka podczas wypadku. A fotelikaAxkidKidzofix dotyczą oba powyższe problemy. To wyniki najnowszego testu.

[Warszawa, 18.11.2013] Okazuje się, że nie tylko zła konstrukcja fotelików samochodowych zagrażabezpieczeństwu dzieci, ale i materiały użyte do produkcji. Z testu fotelików samochodowych przeprowadzonego przez europejskie organizacje konsumenckie zrzeszone w ICRT oraz niemiecki automobilklub ADAC wynika, że trzy z 15 przebadanych modeli stwarzają zagrożenie podczas wypadku, zaś dwa zawierają toksyczne związki chemiczne.

Problem dotyczy aż dwóch fotelików marki BritaxRömer: W modelu Max-Fix laboratorium wykryło policykliczne węglowodory aromatyczne (PAH) w nakładkach naramiennych pasów bezpieczeństwa, które dziecko może z łatwością polizać.

Inny model tego samego producenta –RömerXtensafix–nie przeszedł testu zderzeniowego, co oznacza, że stwarza zagrożenie dla podróżującego nim dziecka w razie wypadku.

Fotelik Nania Baby Ride również otrzymał w teście ocenę niedostateczną, ponieważ nie chroni dziecka podczas zderzenia bocznego.

Z kolei fotelikAxkidKidzofixjestpodczas wypadku wyrywany ze swojego mocowania Isofix. Na tym jednak nie koniec, tapicerka tego modelu zawiera duże ilości ftalanu DEHP (di(2-etyloheksylu)). Związek ten może uszkadzać układ rozrodczy. Od lat prawo zabrania stosowania go w zabawkach.

Foteliki Römer Max-Fix i Xtensafix oraz Nania Baby Ride są dostępne na polskim rynku. Natomiast szwedzki fotelik AxkidKidzofix – w chwili obecnej nie jest u nas sprzedawany.

W związku z wynikami testu producent fotelików Römerwstrzymał produkcję i sprzedaż modeluXtensafix.Konsumenci, którzy kupili ten fotelik, mogą oddać go do sklepu, a w zamian otrzymają zwrot ceny zakupu. Natomiast w modelu Max-Fix producent zmienił nakładki naramienne, a wszystkim konsumentom, którzy już kupili ten fotelik, zapewnia bezpłatną wymianę nakładek na nowe.

Dodatkowe informacje:
Redakcja Pro-Test
tel. 609 125 137
e-mail: redakcja@Pro-Test.pl
www.Pro-Test.pl

Fundacja Pro-Test jest wydawcą internetowego konsumenckiego magazynu „Pro-Test” i należy do międzynarodowej organizacji testującej produkty, ICRT (International Consumer Research&Testing), zrzeszającej 44 instytucje konsumenckie z 39 państw.

Załączniki do artykułu Uwaga na niebezpieczne foteliki samochodowe!