Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Materiały prasowe
Warszawa, 11.12.2013 r. Toksyczne substancje w zabawkach z Tchibo [Warszawa, 11.12.2013] Magnetyczne puzzle są wykonane ze sklejki, z której wydziela się formaldehyd. Ten gaz jest podejrzewany o działanie rakotwórcze. Puzzle składające się z czterech zwierząt: pandy, papugi, hipopotama i tygrysa są sprzedawane w sklepach Tchibo za 39,95 zł.

Z kolei w żółtej farbie, którą pomalowane są elementy drewnianego wagonika ZOO, badanie wykryło znaczne ilości ftalanudiizobutylu (DIBP). Ten zmiękczacz może uszkadzać układ rozrodczy. Dzieci nie powinny mieć z nim styczności. Ponadto w barwnikach użytych w zabawce znajdują się szkodliwe dla środowiska etoksylatynonylofenolowe (NPEO). Związki te są trujące dla organizmów wodnych. Gdy przedostaną się do środowiska naturalnego, przekształcają się w nonylofenol, który jest podejrzewany o uszkadzanie układu rozrodczego u ludzi. Drewniany wagonik ZOO składa się z pięciu figurek zwierząt i trzech elementów przedstawiających karmę. Jest sprzedawany w Tchibo za 69,95 zł.

Obie zabawki są nadal sprzedawane przez Tchibo w Polsce. Ich zdjęcia znajdują się na stronie Pro-Testu.

Badania laboratoryjne zabawek przeprowadziła niemiecka Fundacja Warentest.

Substancje wykryte w zabawkach z Tchibo znajdują się także w innych zabawkach. Informacje na temat niebezpiecznych oraz bezpiecznych zabawek można znaleźć w teście opublikowanym przez Pro-Test.
Dodatkowe informacje:
Redakcja Pro-Test
tel. 609 125 137
e-mail: redakcja@Pro-Test.pl
www.Pro-Test.pl 

Fundacja Pro-Test jest wydawcą internetowego konsumenckiego m
Załączniki do artykułu Toksyczne substancje w zabawkach z Tchibo