Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Materiały prasowe
Warszawa, 13 maja 2009 r. Test proszków do prania: polskie kontra zachodnie Czy proszek do prania kupiony w Polsce jest taki sam, jak proszek o tej samej nazwie dostępny w sklepach na Zachodzie? Okazuje się, że nie. Międzynarodowy test z udziałem Fundacji PRO-TEST – "Świata Konsumenta" pokazuje, że wciąż mamy do czynienia z podwójnymi standardami. 


W teście wykonanym przez czasopisma i organizacje konsumenckie z 12 europejskich państw badaniom poddano 98 proszków i płynów do prania zakupionych w różnych krajach. W teście uczestniczyła również Fundacja PRO-TEST – "Świat Konsumenta" z pięcioma proszkami z polskich sklepów. Wszystkie produkty poddano badaniom w specjalistycznym laboratorium, które porównało ich skuteczność prania (w tym skuteczność usuwania różnych rodzajów plam), stopień szarzenia materiału po praniu oraz ochronę materiału przez proszek. Fundacja PRO-TEST i "Świat Konsumenta" należą do ICRT (International Consumer Research & Testing z siedzibą w Londynie) – międzynarodowej organizacji testującej produkty, zrzeszającej 41 instytucji konsumenckich z 37 państw.  


Co wykazał  test? 


Proszki uniwersalne:

  1. Ariel M-Zim 5 – dobry (3,7)
  2. Persil Gold Plus – dobry (3,6)
  3. Rex Spring Flower – dostateczny (3,2)
  4. Bonux Automat Active – dostateczny (2,9)
 
Proszek do prania kolorowego:

   5. Vizir Absolute Color – dostateczny (2,8) 


Test był współfinansowany przez Komisję Europejską. 


Szczegółowe wyniki testu, w tym ocena skuteczności prania, szarzenia materiału i ochrony materiału, znajdują się w "Świecie Konsumenta" nr 5/2009 na www.swiatkonsumenta.pl. W razie zainteresowania szczegółami prosimy o kontakt. 
Dodatkowe informacje:

Redakcja "Świata Konsumenta"

tel. 0-609 125 137

e-mail: redakcja@swiatkonsumenta.pl

www.swiatkonsumenta.pl

Załączniki do artykułu Test proszków do prania: polskie kontra zachodnie