Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Materiały prasowe
Warszawa, 04 listopada 2009 r. Trujące substancje w wózkach dla dzieci Każdy z 14 przebadanych wózków dla dzieci zawierał szkodliwe i rakotwórcze substancje – wynika z testu przeprowadzonego przez niemiecką Fundację Warentest i opublikowanego w Polsce przez Fundację Pro-Test. Większość wózków z testu jest dostępna na rynku polskim. 


Aż 10 wózków oceniono niedostatecznie, bowiem w badaniach laboratoryjnych wykryto w ich uchwytach, szelkach, obiciach i daszkach przeciwdeszczowych między innymi: ftalany (inaczej zmiękczacze) i policykliczne węglowodory aromatyczne (w skrócie: PAK). Te związki chemiczne, mogące powodować raka i uszkadzać system rozrodczy, z wózków przedostają się do organizmu przez skórę. Test wykazał, że znajdowały się w elementach wózków często dotykanych i lizanych przez dzieci. 


W badanych wózkach wykryte zostały również inne szkodliwe i alergizujące substancje, w tym chloroparafina, formaldehyd i środki chroniące przed ogniem. Z technicznego punktu widzenia żaden z tych związków nie jest niezbędny w produkcji wózka dla dzieci. Świadczy o tym fakt, że żadna z substancji nie została wykryta w takiej samej ilości w różnych wózkach.  


Paradoksem jest, że  stosowanie w wózkach niektórych szkodliwych substancji chemicznych jest zgodne z prawem, podczas gdy te same związki są zabronione w zabawkach. A zatem w świetle obowiązującego prawa wózek dla lalki jest bezpieczniejszy od wózka dla dziecka. 


Martwi fakt, że po poprzednim teście z 2006 r., w którym również wykryto szkodliwe substancje w wózkach, producenci nie wyciągnęli wniosków i nadal, z premedytacją wykorzystują niebezpieczne substancje w swoich wyrobach, zdając sobie sprawę z ich szkodliwości.  


Pełne wyniki testu i dodatkowe informacje:

Redakcja Pro-Test

tel. 0-609-125-137, (22) 825-51-26

e-mail: redakcja@Pro-Test.pl

www.Pro-Test.pl  


Fundacja Pro-Test jest wydawcą internetowego magazynu Pro-Test i należy do międzynarodowej organizacji testującej produkty, ICRT (International Consumer Research & Testing), zrzeszającej 41 instytucji konsumenckich z 37 państw.

Załączniki do artykułu Trujące substancje w wózkach dla dzieci