Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Podobne artykuły +
Test lodówek: Wybór na lata
Test lodówek: Najlepsze z najlepszych
Test lodówek: Duże różnice w jakości
Test lodówek: Duże różnice w jakości
Test zamrażarek: Mroźne zakupy
Test zamrażarek: Nie daj się zwieść, czyli jak kupić dobrą zamrażarkę
Test lodówek: Które są cool?
Test lodówek do zabudowy: Lodówki od podszewki
Test lodówek: Ciepło-zimno
Test lodówek: Dlaczego droższa znaczy lepsza?
Test lodówek: Zamrożona gotówka
Testy: Lodówki side-by-side
Udostepnij
Testy: Lodówki side-by-side PRO-TEST: N1 11 (226) listopad 2021
Lodówki side-by-side Test lodówek Side-by-Side Test lodówek Side-by-Side Najlepsze duże lodówki 25 LODÓWEK W TEŚCIE: Lodówka side-by-side czy zwykła? Czy warto kupić dużą dwudrzwiową chłodziarko-zamrażarkę? A jeśli się na nią zdecydujesz, to jaką lodówkę side-by-side wybrać?

Side-by-side, French door czy może multidoor? Jaką kupić? I czym właściwie różnią się te trzy rodzaje lodówek? Na wstępie wyjaśnimy te różnice między poszczególnymi rodzajami dużych chłodziarko-zamrażarek, a potem podpowiemy, dla kogo wybór takiej lodówki będzie rozsądny oraz na co zwracać uwagę przy wyborze. Dowiesz się też, które konkretnie modele lodówek wielodrzwiowych wypadły dobrze w teście, a które uplasowały się na końcu rankingu.

Rodzaje dużych lodówek

Zacznijmy więc od tego, co dokładnie kryje się pod trzema nazwami dużych lodówek: side-by-side, French door i multidoor.

Side-by-side: To lodówka podzielona wzdłuż swojej wysokości na dwie części, z których każda ma oddzielne drzwi. Zwykle po lewej stronie znajduje się zamrażalnik. Jest on węższy od chłodziarki – najczęściej umieszczonej po prawej stronie.

French door: Wyróżnia się dwojgiem drzwi do części chłodzącej umiejscowionej w górnej części urządzenia oraz jedną do trzech szuflad skrywających zamrażarkę. Dzięki systemowi szuflad nie musisz otwierać całej części mrożącej, kiedy chcesz coś wyjąć lub włożyć do zamrażalnika.

Multidoor: Ma podobną budowę do modeli French door z tą różnicą, że w jej dolnej części szuflady zamrażarki są ukryte za drzwiami. Dopiero po ich otwarciu możesz wysunąć szufladę. Taka chłodziarko-zamrażarka ma czworo drzwi.

Jak fortepian

Lodówki side-by-side są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych. Doskonale znamy je przecież z amerykańskich filmów. Właśnie dlatego takie kolosy zwane są też lodówkami amerykańskimi.

Ze względu na swoje duże rozmiary lodówka amerykańska nie będzie nadawała się do każdej kuchni. Musisz mieć w niej wystarczająco dużo miejsca. Jeśli masz też co najmniej czterech domowników, możesz zacząć rozważać jej kupno.

Standardowa szerokość lodówki side-by-side wynosi 90 cm. Pomiary wykonane w ramach naszego testu pokazały, że w praktyce często jest jeszcze szersza – badane lodówki mają od 82 do 101 cm szerokości.

Również głębokość takiej lodówki jest najczęściej większa niż modeli standardowych. W naszym teście najgłębszy model ma aż 79 cm. Dlatego weź to pod uwagę projektując swoją kuchnię i uwzględnij fakt, że taka lodówka może znacznie wystawać, jeśli ustawisz ją w rzędzie szafek kuchennych.

Te duże gabaryty lodówek side-by-side mogą być przyczyną jeszcze jednego, poważnego kłopotu: otóż taki sprzęt może nie zmieścić się w drzwi wejściowe lub kuchenne. Dlatego zanim go kupisz, zapytaj sprzedawcy czy można ewentualnie wymontować drzwi lodówki, aby przetransportować ją do twojej kuchni i czy wiążą się z tym dodatkowe koszty.

Jak lodówka przejdzie już przez wszystkie wąskie gardła i dotrze na swoje miejsce, musisz jeszcze sprawdzić, czy na drodze jej otwieranych drzwi nie stanie żadna przeszkoda. Bo w niektórych modelach drzwi trzeba otworzyć naprawdę szeroko na boki, żeby był dostęp do wnętrza lodówki. Tak rozłożone skrzydła drzwi mogą osiągnąć nawet ponad 160 cm szerokości. Czy wiesz, że to więcej miejsca niż zajmuje fortepian?

Kosztowny zakup

Na lodówkę side-by-side wydamy więcej. Na początek już podczas zakupu. Modele z naszego testu kosztują od 2499 do 10499 zł.

Jeśli spojrzeć na ich klasy energetyczne, to tutaj też duże lodówki pozostają w tyle za klasycznymi. Wśród testowanych modeli nie ma klasy wyższej niż E. Potrzebują znacznie więcej energii od klasycznych lodówek, a to generuje dodatkowe koszty – za prąd.

Złudna wielkość

Nasze lodówki side-by-side są co prawda znacznie większe od zwykłych chłodziarko-zamrażarek, ale… bywa że tylko z zewnątrz, podczas gdy w środku miejsca użytkowego wcale nie ma więcej. Okazuje się, że duży sprzęt wcale nie jest gwarancją, że pomieści naprawdę dużo. Jak to możliwe? Często te duże rozmiary są złudne, bo sporo miejsca zabiera mechanizm kostkarki czy dozownika wody i koniec końców do lodówki trudno zmieścić nawet większy garnek. Dlatego przed zakupem, jeszcze w sklepie, zawsze sprawdź, co do lodówki się zmieści, a co nie.

Testowane lodówki side-by-side: Beko GNO4331XPN, Bosch KAN93VIFP, Candy CHSBSO 6174XWD, Haier HB26FSSAAA, Haier HSR3918FIMP, Haier HTF-508DGS7, Haier HTF-520IP7, Haier HTF-540DP7, Haier HTF-610DM7, Hisense RS560N4AD1, Hisense RQ758N4SAI1, Hisense RS677N4BIE, Hisense RS694N4TC2, IKEA HQ-610WEN(EU) VINTERKALL, Samsung RF23R62E3B1/EU, Samsung RF50A5202B1, Samsung RS67A8810B1/EU, Samsung RS67A8810S9/EU, Samsung RS67A8810WW/E, Samsung RS68A8830S9/EU, Samsung RS68A8520S9, Samsung RS68A8840B1, Samsung RS68A8840S9, Samsung Family Hub RS6HA8891B1/EU, Siemens KA93NVIFP

Czy chcesz poznać pełną treść i wyniki tego testu?
Dokonaj jego zakupu. Możesz zapłacić przelewem lub kartą.
Z Waszych wpłat finansujemy kolejne testy
Co otrzymujesz kupując
Abonament roczny
NIEOGRANICZONY DOSTĘP NA STRONIE DO PONAD 400 TESTÓW
N1 11 (226) listopad 2021
Pojedynczy numer gazety w wersji elektronicznej
Test lodówek Side-by-Side
Najlepsze duże lodówki

Pojedynczy test w wersji elektronicznej
Cena
119,00 zł
18,99 zł
14,99 zł
Dodatki do artykułu Nasza rada
TAK TESTOWALIŚMY
Załączniki do artykułu Tabela w wersji PDF