Testy: Kuchenki mikrofalowe
Udostepnij
Test kuchenek mikrofalowych
Mikrofalówka czy piekarnik?
21 KUCHENEK W TEŚCIE: Dzięki kuchence mikrofalowej można szybko i bezproblemowo podgrzać lub rozmrozić danie. Dzisiejsze mikrofalówki nie poprzestają jednak na tych najprostszych zadaniach. Są wyposażone w automatyczne programy i dodatkowe funkcje: grilla, opiekania na chrupko czy gotowania na parze. Czy zastąpią tradycyjny piekarnik?
W naszym teście prześwietliliśmy jakość 21 kuchenek mikrofalowych popularnych marek. Wśród dokładnie przebadanych w laboratorium znalazły się i prostsze modele z funkcją grilla, i bardziej wielofunkcyjne mikrofalówki konwekcyjne. Jaki był wynik badań? Siedem modeli otrzymało oceny dobre. Niestety aż cztery kuchenki eksperci ocenili niedostatecznie (patrz tabela).
Pozorny rozmiar
Czym różnią się dzisiejsze kuchenki mikrofalowe od tych sprzed 20 lat? Przede wszystkim większą liczbą automatycznych programów. Czy są one pomocne? Aby upiec kurczaka czy pizzę, wystarczy podać ich wagę i wcisnąć jeden przycisk, a wszystkie ustawienia (czas i moc) wybierze za nas urządzenie. Jest tylko jeden problem: Z badań wynika, że potrawy wychodzą smaczniejsze, gdy wszystko ustawiamy ręcznie i doglądamy potrawy, sami decydując, kiedy jest już gotowa.
Oprócz coraz większej automatyzacji nowoczesnych mikrofalówek, można zauważyć jeszcze jeden trend: powiększającej się pojemności, bez zwiększania zewnętrznych gabarytów kuchenki. Umożliwiają to coraz mniejsze komponenty elektroniczne, obrotowe talerze umieszczane we wnęce czy przeniesienie panelu nawigacyjnego na drzwi. Ale uwaga – duża pojemność może być pozorna. Z naszego testu wynika, że niektórzy producenci zawyżają podawaną pojemność, doliczając do niej zakamarki, które i tak nie mogą być wykorzystane. Pojemność użytkowa mikrofalówki może być nawet o 50-60% mniejsza niż ta, o której zapewnia nas producent. Najgorzej pod tym względem w wypadły w teście: Gorenje GMO 20 DGW i dwa modele Whirlpool z IKEI. Dlatego, jeśli nie chcesz niespodzianek, kiedy kupujesz kuchenkę, weź ze sobą do sklepu duży talerz i sprawdź, czy aby na pewno zmieści się do urządzenia, które wybrałeś.
Wolnostojąca czy zabudowana?
Podobnie jak wiele innych urządzeń kuchennych, tak i mikrofalówka może być albo wolnostojąca, albo do zabudowy. Tę pierwszą warto wybrać, jeśli masz wystarczająco duży blat kuchenny. Choć nawet w mniejszych kuchniach może znaleźć się dla niej miejsce – na ścianie. Zamontowana na małej półeczce nad blatem zaoszczędzi sporo miejsca. Dużym plusem kuchenki wolnostojącej jest jej niższa cena od tej do zabudowy.
Kuchenkę do zabudowy kupujemy często, kiedy zmieniamy mieszkanie lub remontujemy kuchnię. Jej instalacja do łatwych nie należy i może wymagać pomocy elektryka. Pamiętaj, że na wbudowaniu mikrofalówki ucierpi jej wentylacja.
Przed zakupem nowej kuchenki zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz funkcji grilla, opiekania, gotowania na parze i jeszcze paru innych. Im więcej bajerów, tym wyższa cena. Nie daj zwieźć się reklamie i hasłom promocyjnym – nie kieruj się podczas zakupu emocjami, lecz podejdź do niego racjonalnie. Pamiętaj, że żadna mikrofalówka nie upiecze tak dobrego kurczaka czy ciasta, jak tradycyjny piekarnik.
Czy chcesz poznać pełną treść i wyniki tego testu?
Dokonaj jego zakupu. Możesz zapłacić przelewem lub kartą.
Z Waszych wpłat finansujemy kolejne testy
|
|
|
Co otrzymujesz kupując
|
|
|
|
Cena
|
119,00 zł
|
18,99 zł
|
14,99 zł
|
|
|
|
Nasza rada
Prawda czy fałsz?
Rodzaje mikrofalówek
WYBRANE, ZBADANE, OCENIONE
Tabela w wersji PDF