Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Podobne artykuły +
: Test warzywno-mięsnych dań gotowych dla niemowląt i małych dzieci
Testy: Metki
Udostepnij
Testy: Metki PRO-TEST: Nr 11 (27) listopad 2003
Test metek W poszukiwaniu salmonelli Metka to kiełbasa z surowej, mielonej wieprzowiny. Jest smaczna, ale bardzo łatwo się psuje. Dlatego bywa źródłem zatrucia salmonellą. W teście międzynarodowym zbadaliśmy, czy bezpieczne są najpopularniejsze metki na polskim rynku.

Salmonella to bakteria o pałeczkowatym kształcie. Jeśli dostanie się do przewodu pokarmowego, wytwarzane przez nią toksyny mogą wywołać poważne w skutkach choroby - między innymi dur brzuszny i zatrucia pokarmowe zwane salmonelozami.
Objawy - ostra biegunka, gorączka, wymioty i ból głowy - pojawiają się w ciągu kilku do kilkudziesięciu godzin od wniknięcia bakterii do przewodu pokarmowego.

Dlatego też jedzenie świeżej metki wiąże się z pewnym ryzykiem. Ten rodzaj wędliny składa się z rozdrobnionego, surowego mięsa, głównie wieprzowego. Pałeczki salmonelli świetnie się czują w takim środowisku: mogą zagnieździć się w kawałkach tłuszczu mięsa, które stanowią dla nich swoistą ochronną powłokę. W tej powłoce udaje im się przetrwać ciężką drogę przez żołądek pełen kwasów trawiennych. W rezultacie docierają do jelita.

Z uwagi na ryzyko wystąpienia salmonelli w surowym mięsie przebadaliśmy sześć metek cebulowych najpopularniejszych marek na rynku polskim. ...Czy chcesz poznać pełną treść i wyniki tego testu?
Dokonaj jego zakupu. Możesz zapłacić przelewem lub kartą.
Co otrzymujesz kupując
Abonament roczny
NIEOGRANICZONY DOSTĘP NA STRONIE DO PONAD 400 TESTÓW
Nr 11 (27) listopad 2003
Pojedynczy numer gazety w wersji elektronicznej
Test metek
W poszukiwaniu salmonelli

Pojedynczy test w wersji elektronicznej
E-prenumerata półroczna
E-prenumerata obejmuje 6 kolejnych e-numerów gazety
Cena
98,00 zł
12,99 zł
9,99 zł
49,00 zł