Uwaga! Ta strona używa plików cookies i podobnych techonologii (kliknij aby poznać politykę plików Cookies)
Akceptuj i zamknij
Testy: Serki wiejskie
Testy: Serki wiejskie PRO-TEST: Nr 10 (92) październik 2009
Serki wiejskie Test naturalnych serków wiejskich ziarnistych Test naturalnych serków wiejskich ziarnistych Opisy produktów Piątnica Serek Wiejski
Serek bardzo dobry. Najwyżej oceniony pod względem cech sensorycznych, o jednorodnych, drobnych, zwartych ziarnach w kremowej śmietance. Delikatny w smaku, lekko śmietankowy. Tylko trójkę otrzymał za zgodność deklarowanej zawartości białka i tłuszczu z wartością oznaczoną.

Krasnystaw
Wyróżnia go kremowa konsystencja, z miękkimi, dość grubymi ziarnami. Jego dobry wygląd obniża obecność małej ilości wodnego wycieku. Oznaczona zawartość białka i tłuszczu jest wyższa od deklarowanej.

Włoszczowa
Serek raczej wodnisty, o nieco zbyt zróżnicowanych, bardzo miękkich ziarnach. Wyróżnia się najlepszą zgodnością faktycznej zawartości białka i tłuszczu z deklaracją na etykiecie. Jako jedyny rzeczywiście zawiera tyle tłuszczu, ile deklaruje producent. Wśród badanych produktów to serek o najwyższej kaloryczności.

Real Quality
Serek o bardzo dobrych cechach sensorycznych, o miękkich, zróżnicowanych ziarnach, gęstej kremowej śmietance, z niewielkim wyciekiem. Za zgodność deklarowanej zawartości białka i tłuszczu z oznaczoną dostał tylko trójkę.

Cottage Cheese (Łowicz)
Ten dobry pod względem sensoryki produkt charakteryzuje się drobnymi, lekko suchymi ziarnami i wodnistą śmietanką z wyciekiem. Ocena zgodności dość dobra.

TIP
Produkt z bardzo dobrą oceną sensoryczną, choć z niewielkimi uchybieniami w postaci delikatnego kożucha i lekkiej gumowatości ziaren. Bardzo duża rozbieżność między oznaczoną zawartością tłuszczu – 8,1% wobec 5,0% deklarowanych przez producenta na etykiecie.

Rolmlecz
Serek dobry w smaku, ale z niższą oceną wyglądu i konsystencji. Cechowały go najwyższe rozbieżności zarówno między oznaczoną zawartością tłuszczu (8,6% wobec deklarowanych 5,0%), jak i zawartością białka (w rzeczywistości w serku było go mniej).

Sokołów Podlaski
Jeszcze dobry, lecz z wyraźnymi uchybieniami w wyglądzie (wodnisty, rzadki, z rozpadającymi się ziarnami) oraz z gorzkim posmakiem. Oznaczona zawartość białka aż o 3% niższa od deklarowanej.

Pilos
Serek o bardzo dobrej sensoryce, o dużych miękkich ziarnach, kremowej śmietance, typowych cechach smakowo-zapachowych. Producent wprowadza nas jednak w błąd, oferując serek jako „naturalny, bez konserwantów”, podczas gdy analiza wykazała ich obecność.

OSM Garwolin
Serek z bardzo dobrą oceną sensoryczną, drobnoziarnisty, z dużą ilością kremowej śmietanki. Niestety bardzo dobre wrażenia sensoryczne psuje nie deklarowany dodatek konserwantów chemicznych.

Mlekovita
Bardzo dobre cechy sensoryczne i małe rozbieżności między deklarowaną a oznaczoną zawartością białka i tłuszczu. Niestety nie jest to produkt godny polecenia, gdyż zawiera konserwanty chemiczne, o których nie informuje producent. Etykieta dodatkowo wprowadza nas w błąd, zachęcając do zakupu produktu jako „naturalnego”.

Páturages
Serek nie zachwyca sensoryką. Dość grube ziarna są lekko gumowate, śmietanka wodnista z kożuchem, wyczuwa się gorzki posmak. Kolejny produkt z deklaracją „naturalności”, w którym brak jest informacji producenta o stosowanych konserwantach wykrytych w analizie.

Dodatki do artykułu Opisy produktów
Chemia w serku
Świeży?
Dlaczego takie same?
Wartość odżywcza
Załączniki do artykułu Tabela w formacie PDF